لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۹

ایران ورود نخست‌وزیر ترکیه به سوریه را «گامی خطرناک» خواند


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ورود نخست وزیر ترکیه به خاک سوریه، این گام را خطرناک توصیف کرد.

مرضیه افخم دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه با تأکید بر پرهیز از هرگونه اقدام به گفته او «تحریک‌آمیز»، اظهار داشت که «رعایت قوانین بین‌المللی و احترام به حاکمیت کشورها اصل شناخته‌شده‌ای است که لازم است از سوی همه کشورها رعایت گردد».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خانم افخم در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص ورود نخست وزیر ترکیه به خاک سوریه اظهار داشت که «جمهوری اسلامی ایران بر لزوم احترام به حاکمیت کشورها تأکید دارد و این اقدام را گام خطرناکی برای منطقه دانسته که می‌تواند اوضاع را به‌سمت پیچیدگی بیشتر سوق دهد».

افخم افزود که «متأسفانه برخی کشورها نسبت به روند تحولات و شرایط منطقه اشتباهات محاسباتی دارند».

اظهارات این مقام وزارت خارجه ایران در واکنش به ورود غیرمنتظره احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه به خاک سوریه برای زیارت محل جدید قبر سلیمان‌شاه بیان شده‌است.

سلیمان شاه، پدربزگ عثمان یکم، پایه‌گذار حکومت و امپراتوری عثمانی در سال ۱۲۳۶ میلادی درگذشت و مقبره وی در شمال شهر حلب واقع بود. در معاهده‌ای بین ترکیه و فرانسه، در سال ۱۹۲۱، این مکان در کنترل دولت ترکیه، میراث‌دار امپراتوری عثمانی قرار گرفت.

اما نیروهای ارتش ترکیه در ماه فوریه وارد حلب شده و قبر سلیمان شاه را از شهر حلب به ۲۵۳ متری مرز ترکیه در داخل خاک سوریه منتقل کردند.

اقدام نخست‌وزیر ترکیه به همراه فرمانده نیروهای زمینی برای بازدید از محل جدید دفن سلیمان شاه با واکنش دولت سوریه نیز مواجه شد. قبلاً سوریه به ورود نیروهای نظامی ترکیه به حلب نیز اعتراض کرده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه روز یک‌شنبه در خبری اعلام کرد که «نفوذ داود اوغلو به خاک سوریه، بدون اجازه از دولت سوریه، تجاوزی آشکار به تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی است».

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، روز گذشته این اقدام داود اوغلو را محکوم کرده و نقض آشکار حاکمیت ارضی کشورش خوانده بود.

رسانه‌های ترکیه یکشنبه گزارش دادند که داود اوغلو که برای شرکت در نشست حزب حاکم «عدالت و توسعه» به شانلی‌اورفه پرواز کرده بود، به‌همراه هولوسی آکار، فرمانده نیروی زمینی ارتش ترکیه، با بالگرد عازم مرز سوریه شدند و از آنجا به محل جدید دفن سلیمان شاه رفتند.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG