لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۵

بنا بر گزارش‌ها از ایران، روز یک‌شنبه ۶ مهر ماه، مسئله شدت محکوم کردن سخنان دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در مجلس شورای اسلامی تنش‌زا شده و در این جلسه نمایندگان شعار «مرگ بر انگلیس» سر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، اعتراض حمید رسایی، نماینده تهران، به عدم موضع‌گیری محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس، درباره سخنان دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در مجمع عمومی سازمان، باعث درگیری لفظی این دو نماینده در جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس شده و آقای ابوترابی به آقای رسایی گفته‌است که «مجلس جای عربده‌کشی نیست.»

۲۲۴ نماینده مجلس نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سخنان نخست‌وزیر بریتانیا از مواضع حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در نیویورک قدردانی کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حمید رسایی خطاب به آقای ابوترابی که ریاست جلسه علنی یک‌شنبه مجلس را بر عهده داشت، گفت: «من نسبت به محکوم نکردن مواضع نخست‌وزیر انگلیس توسط شما انتقاد دارم. ای کاش امروز آقای لاریجانی رئیس جلسه بود. اگر امروز ایشان در مجلس بودند حتما صحبت می‌کردند اما چرا شما قصور کردید.»

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه ۲ مهر در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای، نحوه برخوردش با مردم ایران. اینها همه باید تغییر کنند.»

آقای رسایی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «متاسفانه در پرتوی سیاست‌های غلط خارجی، بعد از ۳۵ سال رئیس جمهور ایران در سفر به نیویورک به ملاقات نخست وزیر انگلستان رفت.»

وی با اشاره به آنچه که «توهین نخست وزیر بریتانیا، به ملت ایران و نظام اسلامی» خواند افزود: «البته من از آقای روحانی تشکر می‌کنم که با اعوذبالله من الشیطان الرجیم به سفر رفتند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس، در واکنش به این تذکر آقای رسایی گفت: «بنا نیست این طوری جلسه را اداره کنیم، فرمایش شما را همه فهمیدند.»

به گزارش این خبرگزاری در این حین میکروفن آقای رسایی در صحن علنی مجلس قطع شد و وی برای ادامه صحبت‌های خود بدون میکروفن فریاد زد.

نایب رئیس اول مجلس نیز در پاسخ به آقای رسایی گفت: «اینجا جای عربده‌کشی نیست، شما اگر احترام قائلید نباید داد بزنید.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران حمید رسایی خطاب به آقای ابوترابی گفت که «به من می‌گویید عربده‌کش، به انگلیس بگویید عربده‌کش» و پس از این سخنان جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

محمد حسن ابوترابی نایب رئیس مجلس همچنین با بیان اینکه علی لاریجانی مجلس پاسخ نخست وزیر انگلیس را داده‌است افزود: «از طرف دیگر دیدم که ارزشی ندارد که اشاره به یاوه‌گویی‌های نخست وزیر انگلستان در جلسه علنی داشته باشم.»

خبرگزاری ایرنا گزارش داده که پس از این سخنان آقای ابوترابی، نمایندگان مجلس شعار «مرگ بر انگلیس» سر داده‌اند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، روز شنبه ۵ مهر سخنان دیوید کامرون را «عجیب و غریب» و «کودکانه» توصیف کرده و گفته بود: «قدرت شما بیشتر شده که این‌چنین سخن می‌گویید؟ شما ۵ روز پیش کشورتان در حال جدایی بود.»

براساس گزارش‌ها محمدحسن ابوترابی فرد از آقای رسایی عذرخواهی کرده و وی نیز دوباره در سخنانی گفته‌است: «اجازه دهید که من تشکری از آقای کامرون داشته باشم چرا که وی ثابت کرد که سگ زرد برادر شغال است.»

وی همچنین از محمود جواد ظریف وزیر خارجه ایران که به گفته وی با «پا روی پا انداختن» پاسخ حرکت نخست وزیر بریتانیا در دیدار با رئیس جمهور ایران را داده‌است، تشکر کرد.

در جلسه روز یک‌شنبه مجلس ۲۲۴ نماینده مجلس ضمن «متین و حق‌طلبانه» خواندن مواضع حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر به نیویورک از سخنان وی درباره «مداخله آمریکا تحت عنوان ائتلاف ضد داعش در سوریه و عراق» قدردانی کردند.

این نمایندگان اظهارات نخست‌وزیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ضمن را «سخیف» خوانده و آن را محکوم کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG