لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۹

نخست وزیر عراق از «آزادی موصل» خبر داد


نیروهای سرویس ضد تروریسم ارتش عراق در موصل.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق،‌ روز یکشنبه ۱۸ تیر «پیروزی»‌ بر گروه حکومت اسلامی (داعش) در شهر موصل را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از دفتر نخست وزیری عراق، آقای عبادی، فرمانده نیروهای مسلح این کشور، وارد شهر آزاد شده موصل شد و این پیروزی بزرگ را به نیروهای نظامی و مردم عراق تبریک گفت.

ساعاتی قبل از بیانیه دفتر حیدر عبادی، اعلام شده بود که نیروهای ارتش عراق با نزدیک شدن به کنترل کامل شهر موصل روز یکشنبه ۱۸ تیر موفق شده‌اند در قسمت قدیمی شهر تا کنار رود دجله پیش بروند.

به گزارش رویترز، با رسیدن ارتش عراق تا کناره‌های دجله، بسیاری از شبه‌نظامیان حکومت اسلامی (داعش) برای فرار از نبرد و محاصره، خود را به رودخانه انداخته و اقدام به شنا به سوی محلات دیگر کنار رود کرده‌اند.

یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق، به تلویزیون دولتی این کشور گفت که ۳۰ نفر از داعشی‌ها که سعی داشتند روز یک‌شنبه در موصل با شنا از دجله عبور کنند به دست سربازان عراقی کشته شده‌اند.

به نوشته رویترز، هم‌اینک پرچم عراق در کناره رود در محله «میدان» به اهتزاز درآمده و نیروهای عراقی در حال پیشروی به آخرین محلات تحت کنترل داعش در کوچه‌های باریک موصل قدیم هستند.

گروه حکومت اسلامی روز شنبه ۱۷ تیر اعلام کرد که قصد دارد «تا پای جان» در موصل ایستادگی کند.

شبه‌نظامیان این گروه که در منطقه‌ای کوچک در موصل تحت محاصره قرار گرفته‌اند در روزهای اخیر زنانی را با جلیقه انتحاری همراه غیرنظامیان فراری از محلات قدیم شهر کرده اند و این انفجارهای انتحاری تلفات زیادی بین شهروندان برجای گذاشته است.

نبرد برای بازپس‌گیری موصل هشت ماه است که جریان دارد و بر اثر آن هزاران غیرنظامی کشته شده، نزدیک به یک میلیون نفر آواره شده و برخی محلات شهر با تخریب کامل روبه‌رو شده‌اند.

تلفات در میان ارتشیان عراقی نیز بالا بوده است و برخی آمارها حکایت از کشته و زخمی شدن ۴۰ درصد از نظامیان سرویس ضد تروریسم ارتش عراق دارد که در خط مقدم جبهه موصل فعالیت می‌کند.

ایالات متحده یک ائتلاف بین‌المللی را برای کمک به ارتش عراق از طریق بمباران هوایی مواضع گروه حکومت اسلامی (داعش) در موصل رهبری می‌کند. وزارت دفاع آمریکا به تازگی برای ادامه کمک به ارتش عراق در سال ۲۰۱۸ میلادی، از دولت خود درخواست ۱٫۲۶۹ میلیارد دلار دیگر بودجه کرده است.

سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که برای تعمیر زیرساخت‌های اولیه و مهم شهر به بیش از یک میلیارد دلار بودجه نیاز است.

با از دست دادن موصل، مناطق باقی‌مانده زیر کنترل داعش در عراق محدود به مناطق روستایی غرب و جنوب موصل و بیابان‌های آن نواحی خواهد شد.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG