لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۱
رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که در نتیجه کاهش جدی در بودجه وزارت دفاع و ارتش این کشور، تمرین‌های نظامی برای خلبانان ذخیره ارتش این کشور نیز باطل شده‌است.

به گزارش وای.نت، وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت، ارتش اسرائیل پروازهای آموزشی هفته‌های آتی خود را در نتیجه کاهش بودجه محدود کرده‌است.

به نوشته وای.نت، خلبانان دوره ذخیره ارتش اسرائیل، با هدف حفظ آمادگی، تمرین‌های هفتگی داشته‌اند، که با طرح‌های نظامی این کشور برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران در ارتباط بوده‌است.

بنا بر این گزارش، برنامه سفر خلبانان نیروی هوایی، و نه تنها خلبانان دوره ذخیره، که قرار بود در ادامه امسال در چارچوب تمرین مشترک سالیانه با نیروهای آمریکایی به نام «پرچم قرمز» در حریم هوایی آمریکا به تمرین بپردازند، باطل شده‌است.

این گزارش‌ها می‌گوید، پیش از توقف تمرین‌های هوایی برای خلبانان ذخیره، برخی تمرین‌های دریایی و زمینی نیز متوقف شده بود.

این پایگاه خبری این هفته به نقل از یک مقام بلندپایه امنیتی، بدون ذکر نام او، نوشت، «این وضعیت نگران‌کننده از سال ۲۰۰۵ تا کنون سابقه نداشته‌است».

این «مقام امنیتی» در همین حال، گفته بود، نظر به پیش‌بینی‌های قبلی ارتش نسبت به بروز این وضعیت، اکثر تمرین‌هایی که برای سال ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی شده بود، در ماه‌های اولیه سال، به طور فشرده انجام شد.

وزیر دفاع اسرائیل در هفته‌های اخیر چند بار گفته‌است که وزارت دفاع با بحران مالی جدی روبه‌روست و یکی از راهکارها، محدود کردن دوره‌های تمرین و حتی توقف برخی آموزش‌ها برای نیروهای ذخیره است.

همچنین ارتشبد بنی گانتز، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، دو هفته پیش در مراسمی رسمی اذعان کرد که آموزش نیروهای دوره احتیاط، به‌دلیل کاهش جدی بودجه، متوقف شده و این امر او را «نگران» کرده‌است.

به گفته گانتز، «کاهش بودجه، چالش کم‌سابقه‌ای برای مجموعه امنیتی بوجود آورده و این امر، پیامدهای بدی بروی ارتش خواهد گذاشت».

ارتشبد گانتز که حق انتقاد از دولت‌مردان را ندارد، ناخرسندی خود را از کاهش بودجه بر اثر تصمیم وزیر دارایی اینگونه بیان کرد که «متأسفانه اولویت‌های ملی، از جمله در ارتباط با مسایل امنیتی، تغییر کرده‌است».

اما یائیر لاپید، وزیر امور دارایی اسرائیل، فشارهای سنگین وارده ارتش و وزارت دفاع را رد کرده‌است.

آقای لاپید گفته‌است که تأمین خواسته‌های اجتماعی دیگر شهروندان اولویت بیشتری دارد و وزارت دفاع و ارتش در خرج کردن پول بیت‌المال، به بهانه «تهدیدهای امنیتی» اغراق می‌کنند.

به گفته لاپید، ارتش و وزارت دفاع به «چاه ویل» مبدل شده‌اند که هر بودجه‌ای را که بگیرند، می‌بلعند و هنوز شاکی نیز هستند.

در همین حال، به نوشته وای.نت، با وجود شکایت‌های جدی مسئولان ارشد نظامی از «عواقب نگران‌کننده کاهش بودجه»، هنوز بودجه نظامی امسال ارتش این کشور، رقمی چشمگیر است.

بودجه نظامی در سال ۲۰۱۴، پنجاه و یک میلیارد «شِکِل» (واحد پول اسرائیل) است و افزون بر آن، دو میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون «شکل» دیگر هم در آخرین لحظه به آن برای پوشش بدهی‌های مالی سال ۲۰۱۳ افزوده شده‌است.

این مبلغ معادل پانزده میلیارد و پانصد میلیون دلار است. در برخی از سال‌های گذشته، بودجه نظامی به حدود هجده میلیارد دلار نیز رسیده بود.

اما اسرائیل هنوز نیز سالیانه دو میلیارد و پانصد میلیون دلار از آمریکا کمک نظامی می‌گیرد، که کمتر از سه میلیاردی است که در طول سال‌ها دریافت می‌کرد.

کابینه امنیتی اسرائیل متشکل از شماری معدود از وزیران این کشور، قرار است در هفته‌های آینده بودجه نهایی وزارت دفاع و ارتش را مورد بازنگری قرار دهد.

ناظران می‌گویند، در آستانه این بازنگری است که سران ارتش و وزارت دفاع بیشترین تلاش را برای دریافت بودجه بیشتر به عمل می‌آورند و این خواسته را نیز از تریبون‌های عمومی بیان می‌کنند.

مردم اسرائیل یکی از سنگین‌ترین مالیات‌ها را در جهان می‌پردازند و سیستم بسیار موفق و بشدت سختگیر مالیاتی اسرائیل، در کشوری که از منابع طبیعی برخوردار نیست، با برقراری سامانه‌ای شبه پلیسی می‌تواند آخرین درآمدهای شهروندان را برای دریافت مالیات و افزایش درآمد دولت، ردگیری کند.

اکثر این مالیات با واریز شدن به خزانه دولت، برای بودجه‌های امنیتی و نظامی خرج می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG