لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۰۹

کارناوال همجنس‌گرایان در بیت‌المقدس بدون جنجال برگزار شد


در سکوت نسبی و بدور از جنجال‌های همیشگی، جشنواره و رژه همجنس‌گرایان اسرائیلی روز پنجشنبه بیست و هفتم شهریور در شهر بیت‌المقدس برگزار شد و بیش از دو هزار نفر با شرکت در آن، آزادی گرایش جنسی را جشن گرفتند.

بیت‌المقدس شهری مذهبی که برای پیروان بسیاری از ادیان و آیین‌ها، از جمله سه دین ابراهیمی، اهمیتی بسزا دارد، در این روز، شاهد رژه شادی همجنس‌گرایان و هواداران زندگی لیبرالی بود.

راهپیمایان در کارناوالی رنگارنگ از بوستان «پاآمون» تا بوستان «آتسمااوت» در مرکز بیت‌المقدس در حالی حرکت می‌کردند که در این بخش از شهر، کمتر محله مذهبی وجود دارد و مذهبی‌های افراطی ارتدکس یهودی کمتر در این مناطق رفت‌وآمد می‌کنند.

شرکت‌کنندگان با کاربرد رنگ‌های شاد و رقص و موسیقی، زندگی آزاد خود را در این شهر جشن گرفته بودند.

با وجود این، صدها نفر از نیروهای پلیس بیت‌المقدس حفظ آرامش و مراقبت از جان شرکت‌کنندگان را در طول این کارناوال برعهده داشتند تا مانع از تحرکات احتمالی از سوی مذهبیون یا فعالان جناح‌های راست اسرائیلی شوند.

قرار بود این مراسم سالیانه در تابستان برگزار شود اما بدلیل جنگ ۵۰ روزه غزه دو بار به تعویق افتاده و به آخرین هفته قبل از جشن‌های سال نو عبری، «روش هشانا» موکول شده بود.

«خانه آزاد بیت‌المقدس برای افتخار و رواداری» برگزارکننده اصلی این مراسم بود که امسال عنوان «نه به همجنس‌گراهراسی؛ نه به خشونت» به برگزاری آن فراخوان داده بود.

بیانیه این گروه تاکید داشت که همجنس‌گرایان «بخشی طبیعی از جامعه اسرائیل هستند» و باید از حق و حقوق خود به طور کامل برخوردار باشند.

خانم الینور سیدی، مسئول «خانه آزاد بیت‌المقدس برای افتخار و رواداری» در بیانیه «ابراز اطمینان» کرده بود که گسترش رواداری اجتماعی می‌تواند به رفع خشونتی نیز که در ماه‌های اخیر در این شهر برقرار بوده، کمک کند.

اشاره خانم سیدی به افزایش تحرکات فلسطینی‌های خشمگین و واکنش‌های نیروهای امنیتی اسرائیل بخاطر جنگ اخیر غزه بود.

کاروان همجنس‌خواهان امسال در حالی با آرامش و نظم برگزار شد که در بسیاری از سال‌های گذشته، برنامه این گروه موجب جنجال و تهدیدهای زیادی، هم از سوی روحانیون مسلمان و هم از جانب یهودیان مذهبی شهر می‌شد.

رهبران مسیحیان بیت‌المقدس نیز در سال‌های گذشته در بیانیه‌های مشترک با رهبران یهودی و مسلمان خواهان حفظ حرمت این شهر مذهبی و مقدس می‌شدند؛ اما امسال نیز صدای اعتراضی از آنان برنخاسته بود.

در یکی از سال‌های گذشته، یهودیان باورمند، با حمله با سلاح سرد به شرکت‌کنندگان در کارناوال، شماری از آنها را زخمی کرده و خود نیز دستگیر و محاکمه و زندانی شدند.

بنظر می‌رسد که آرامش امسال این کارناوال در بیت‌المقدس بخاطر خودداری خود برگزارکنندگان آن از اقداماتی باشد که مخالفان را تحریک می‌کرده‌است.

در شورای شهر بیت‌المقدس با وجود آنکه شماری از مذهبیون نماینده دارند و آقای «نیر برکت»، شهردار، خود یک مذهبی عضو حزب لیکود با «کیپا» (عرقچین یهودی بر سر) است، اما نمایندگان احزاب چپ و لیبرال‌ها در حمایت از برگزاری تجمعات مربوط به دگرباشان جنسی فعالیت زیادی نشان داده‌اند.

برگزاری راهپیمایی و جشن‌های همجنس‌گرایان در سایر شهرهای دیگر اسرائیل بویژه تل‌آویو یک امر عادی به شمار می‌آید. کارناوال «دگرباشان سربلند» تل آویو با شرکت حدود صدهزار نفر برگزار شده بود.

نشریه نشنال جئوگرافیک، تل‌آویو را بدلیل آزادی و شیوه لیبرالی زندگی مردم آن «پایتخت همجنس‌گرایان» لقب داده است؛ این لقب بسیاری از همجنس‌گرایان از اروپا را برای سفر به تل آویو کشانده و و در نتیجه، کمک چشمگیری به اقتصادشهر کرده‌است.

یهودیت بر اساس قرائت افراطی آن، روابط جنسی را تنها برای تولید فرزند می‌داند. اما در سال‌های اخیر، گروه‌های یهودی مذهبی همجنس‌گرا نیز تشکیل شده و آزادانه فعالیت می‌کنند

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG