لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۲

مقام‌های عراقی روز سه‌شنبه هفتم دی‌ماه گفتند که شماری از افراد مسلح که خود را مأمور امنیتی معرفی کرده‌اند با هجوم به خانه اَفراح شوقی، این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر منتقد به گروه‌های مسلح را ربوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زیاد العجیلی، رئیس نهاد دیدبان آزادی خبرنگاری، گفته است که خانم شوقی روز دوشنبه توسط هشت نفر که به خانه‌اش در محله سیدیه در جنوب بغداد هجوم برده بودند، ربوده شده است.

زیاد العجیلی به این خبرگزاری گفت که این افراد «دست‌های پسر او را بستند، و پس از سرقت تلفن همراه، رایانه و پول خانم افراح او را همراه خود برده‌اند.»

این گزارش از سوی منبعی در وزارت کشور عراق نیز که نخواسته نامش فاش شود تأیید شده است.

افراح شوقی ۴۳ ساله از روزنامه‌نگاران روزنامه عرب‌زبان الشرق الاوسط است که مقر اصلی آن در لندن قرار دارد؛ خانم شوقی همچنین از فعالان حقوق بشر در عراق است.

خانم شوقی پیش از ربوده شدن با انتشار سلسله‌مقالاتی در وب‌سایت‌های خبری از این که برخی گروه‌های مسلح در عراق «می‌توانند بدون پاسخگویی قانونی و با مصونیت کامل» دست به اقدامات مختلف بزنند انتقاد کرده بود.

بنا بر گزارش‌ها، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، ضمن محکوم کردن این آدم‌ربایی به سرویس‌های امنیتی کشورش دستور داده است تا برای پیدا کردن افراح شوقی و تنبیه آدم‌ربایان نهایت کوشش خود را بکنند.

در همین حال، گروه گزارشگران بدون مرز نیز از آقای عبادی خواست تا «بر سر قول خود ایستاده و افراح شوقی را هرچه سریع‌تر پیدا کند.»

گزارشگران بدون مرز همچنین به دولت عراق گوشزد کرده است که وظیفه دارد در بهبود شرایط خبرنگاران در عراق بکوشد.

عراق در کنار سوریه، افغانستان و مکزیک یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان برای خبرنگاران است.

در سالی که گذشت هفت خبرنگار در عراق به قتل رسیده‌اند و بنا بر آمارهای گزارشگران بدون مرز، عراق در میان ۱۸۰ کشور جهان از نظر آزادی مطبوعات در رده صد و پنجاه و هشتم قرار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG