لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۲

کری: قصد نداریم در مسیر توافق با ایران کنگره آمریکا را دور بزنیم


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه سی‌ام مهر تأکید کرد که دولت اوباما قصد ندارد در مسیر دست‌یابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران، کنگره آمریکا را «دور بزند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری با رد این مسئله که دولت اوباما ممکن است در مسیر توافق با ایران، کنگره آمریکا را «دور بزند» گفت باور او و رئیس‌جمهوری آمریکا این است که «کنگره در این امر نقش بسیار مهمی برای ایفا کردن دارد و نقش بسیار مهمی نیز در این زمینه ایفا خواهد کرد.»

دولت اوباما اعلام کرده‌است که تصمیم در مورد برخی گام‌ها، ازجمله تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، ممکن است تنها از سوی رئیس‌جمهور آمریکا گرفته شود.

پس از این گزارش‌ها، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان در کنگره نسبت به دور زده شدن کنگره ابراز نگرانی کرده‌اند.

جان کری روز چهارشنبه در واکنش به این نگرانی‌ها گفت: «در وهله اول، موضوع تعلیق تحریم‌ها را بررسی می‌کنیم که انجام آن در دست رئیس جمهور است چرا که مسیر لازم برای ادامه مذاکرات همین است.»

وی افزود: «اما این به هیچ وجه به معنی دور زدن کنگره نیست ... و ما تعامل جدی و تنگاتنگی در این خصوص را کنگره خواهیم داشت.»

اظهارات آقای کری دو روز پس از آن ابراز می‌شود که مارک کرک، از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا، تهدید کرد اگر دولت اوباما در حرکت به سوی دست‌یابی به توافق هسته‌ای با تهران، کنگره آمریکا را «دور بزند» کنگره از چنین توافقی حمایت نخواهد کرد.

سناتور ایالات ایلینوی در ادامه افزود: «ما از یک توافق اوباما-خامنه‌ای که باعث شود فرزندانمان در آینده‌ای زندگی کنند که در آن خاورمیانه مملو از سلاح هسته‌ای باشد حمایت نخواهیم کرد».

تهران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ می کوشند که به مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق نهایی که سوم آذر امسال است، پایبند باشد اما مسئله احتمال تمدید این مهلت نیز همواره در خبرها مطرح شده است.

جان کری روز چهارشنبه در مورد وضعیت کنونی مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز گفت که طرفین «به شیوه‌ای جدی، شدید، و محترمانه مذاکره کرده‌اند.»

او افزود که «ابراز امیدواری می‌کنم - نه ابراز خوش‌بینی - ابراز امیدواری می‌کنم که بتوانیم بر شکاف‌هایی که هنوز وجود دارند فائق آییم.»

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG