لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۱

خامنه‌ای از همه دنیا خواست فلسطینی‌ها را تجهیز کنند


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در خطبه عید فطر. ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۴

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه هفتم مرداد با ذکر این‌که فلسطینی‌ها به سلاح و دیگر امکانات نیاز دارند، ضمن مخالفت با خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی فلسطین، از همه دنیا خواست تا آنها را تجهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی در سخنرانی خود در مصلای تهران تأکید کرد که «همه دنیا، از جمله دنیای اسلام، موظف است هر چه می‌تواند به تجهیز ملت فلسطین کمک کند.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله خامنه‌ای در همین روز در دیدار با مسئولان نظام جمهوری اسلامی و سفرای کشورهای اسلامی گفت که «امروز فلسطینی‌ها به مایحتاج زندگی و سلاح و امکانات احتیاج دارند. ما به دولت‌های مسلمان از همین‌جا که سفرای کشورهای اسلامی هم حضور دارند می‌گوییم بیایید بر سر کمک‌رسانی به مردم غزه همدست شویم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او در این دیدار با اشاره به نوار غزه تأکید کرده‌است که «این ملت برای دفاع از خود، به سلاح نیز احتیاج دارد.»

خطبه نماز عید فطر روز سه‌شنبه در مصلای تهران به امامت علی خامنه‌ای برگزار شد و بنا بر گزارش‌ها وی در خطبه اول خود دولت اسرائیل را «گرگ درنده و خونخوار کافر»، و «دشمن پلید، خبیث، نجس و بی‌رحم»، و «رژیم کودک‌کش» نامید.

وی هم‌چنین حمله اسرائیل به نوار غزه را یک «نسل‌کشی» و «فاجعه عظیم تاریخی» دانست.

مخالفت با آتش‌بس

علی خامنه‌ای در ادامه خطبه اول روز سه‌شنبه خود گفت که دولت اسرائیل و حامیان آمریکایی و اروپایی این دولت «برای تحمیل آتش‌بس بر مردم غزه» تلاش می‌کنند.

وی افزود که «تا همین جای کار هم دشمن متجاوز مانند سگ از کاری که کرده پشیمان شده‌است و بدنبال آتش‌بس است، و این از نشانه‌های پیروزی مقاومت است.»

رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرد: «به همین خاطر، حامیان جانیان صهیونیست نیز در تلاشند، با تحمیل آتش‌بس بر مردم غزه، این رژیم را نجات دهند.»

این اظهارات علی خامنه‌ای در حالی بیان می‌شود که رهبران اسرائیل تحت فشارهای بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه قرار دارند اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه گفت که عملیات نظامی در غزه به این زودی پایان نخواهد گرفت.

در روزهای اخیر، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزه تاکید کرده‌است و شورای امنیت سازمان ملل نیز از «پشتیبانی قوی» خود از آتش‌بس فوری و بی‌قید و شرط در غزه خبر داده‌است.

سه هفته عملیات ارتش اسرائیل در منطقه غزه تاکنون ۱۰۵۰ فلسطینی، ۵۲ سرباز اسرائیلی و دو شهروند غیرنظامی اسرائیل و یک کارگر تایلندی در اسرائیل را به کام مرگ فرو برده است.

سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که غيرنظاميان، هفتاد درصد از کشته‌شدگان فلسطينی را شامل می‌شوند.

اظهارات علی خامنه‌ای مبنی بر «تحمیل آتش‌بس به مردم غزه» در حالی بیان می‌شود که گروه حماس روز یک‌شنبه خواستار یک آتش‌بس «بشردوستانه» ۲۴ ساعته شده‌بود اما در همین روز، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، حماس را متهم کرد که «آتش‌بسی که خود خواهان آن شده را نقض می‌کند» و اعلام کرد که اسرائیل به عملیات خود در غزه ادامه می‌دهد.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه خطبه خود اضافه کرد که «هدف از خلع سلاح مقاومت این است که همین امکانات محدودی را هم که جریان مقاومت برای دفاع مختصر از مردم فلسطین در اختیار دارد، از آن بگیرند.»

علی خامنه‌ای در پایان خطبه ضمن مخالفت با خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی فلسطین از همه دنیا خواست تا به تجهیز آنها کمک کنند.

ریشه بحران جدید میان اسرائیل و حماس به دو ماه پیش و ربودن سه نوجوان یهودی و قتل آنها بازمی گردد، که اسرائیل حماس را عامل این بحران دانست. حماس هرگونه دخالت در این مورد را رد کرده است.

حملات راکتی وسیعی که از هشتم ژوئیه از غزه به سوی اسرائیل آغاز شد، همان روز واکنش سنگین هوایی، و پس از ده روز، حملات زمینی ارتش اسرائیل را در پی داشت.

دیدن نظرات (۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG