لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۲

کرملین دیدار قاسم سلیمانی و پوتین در مسکو را تکذیب کرد


دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه

در حالی که خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۲۵ آذر از دیدار هفته گذشته قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، با رییس‌جمهوری روسیه در مسکو خبر داد، کرملین در همین روز این گزارش را تکذیب کرد.

خبرگزاری روسی ایتارتاس روز چهارشنبه نوشت که خبرنگار این خبرگزاری از دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، پرسیده‌ است که «آیا دیدار سلیمانی و پوتین واقعاً انجام شده‌است؟» که آقای پسکوف در پاسخ گفته‌ است: «خیر».

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه در بخش انگلیسی خود به نقل از «منابع مطلع غیررسمی» گزارش داد که قاسم سلیمانی هفته گذشته برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، و فرماندهان نظامی روس به مسکو سفری سه‌روزه انجام داده است.

به نوشته این خبرگزاری، ولادیمیر پوتین در این دیدار حتی قاسم سلیمانی را «رفیق» خود نامیده است.

شبکه تلویزیونی «المیادین» لبنان نیز در همین روز مدعی شد که موضوع سفر فرمانده نیروی قدس به مسکو تایید شده است.

پس از انتشار این خبر، رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، گفت: «من نه با شبکه المیادین و نه با هیچ رسانه دیگری در مورد این موضوع گفت‌وگویی نداشته‌ام و نه نفیاً و نه اثباتاً به این موضوع ورود پیدا نمی‌کنیم».

ایسنا می‌نویسد که مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران هرگونه اظهار نظر از سوی سپاه در مورد انتشار خبر سفر فرمانده سپاه قدس به روسیه را رد می‌کند.

این در حالی است که به گزارش ایسنا چندی پیش علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی در یک برنامه تلویزیونی به سفر قاسم سلیمانی به مسکو اشاره و اظهار کرده بود که سفرهای او «عادی و براساس روال جاری صورت می‌گیرد».

اواسط مرداد امسال نیز خبرگزاری رویترز گزارشی درباره سفر قاسم سلیمانی به روسیه منتشر کرد که با واکنش آمریکا همراه بود. اما در آن زمان مسکو گزارش‌ها درباره سفر آقای سلیمانی به روسیه را رد کرد.

قاسم سلیمانی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارد که همین امر کشورهای دیگر جهان را موظف می‌کند که به او اجازه سفر ندهند.

آمريکا در سال ۲۰۰۷ قاسم سليمانی را به دليل نقش وی در حمايت از تروريسم در فهرست تحريمی خود قرار داد و اتحاديه اروپا نيز در سال ۲۰۱۱ فرمانده نيروی قدس را مورد تحريم قرار داد.

نيروی قدس سپاه، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

XS
SM
MD
LG