لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۱۳

افشای سند در خصوص «پول‌شویی» لیونل مسی


لیونل مسی، مهاجم آرژانتینی فوتبال
لیونل مسی، مهاجم آرژانتینی فوتبال

بهترین بازیکن فوتبال جهان که بارها به فرار مالیاتی متهم شده بود، این بار با اتهامی متفاوت مواجه شده‌است. طبق مدارکی که علیه لیونل مسی انتشار یافته او برای گریز از پرداخت رقم دقیق مالیات، اقدام به پولشویی کرده‌است.

مسی فقط نمونه‌ای کوچک از افشاگری‌های گسترده و بی‌سابقه‌ای است که در قالب میلیون‌ها سند و تحت عنوان «اسناد پاناما»، در خصوص سیاستمداران و چهره‌های سرشناس جهانی افشا شده. حجم اسناد حتی از میزان مدارک افشا شده از سوی ویکی‌لیکس هم بیشتر است.

مسی متهم است که از طریق شرکت‌های دریایی در بلیز و اروگوئه، دولت را در پرداخت مالیات دور می‌زده‌است. اکنون فعالیت‌های شرکتی در پاناما با عنوان مگا استار هم به فهرست اتهامات او افزوده شده‌است.

پای باشگاه آث میلان ایتالیا، بوکا جونیورز آرژانتین و ۲۰ مدیر ورزشی کنونی یا سابق از دیگر باشگاه‌های بزرگ فوتبال دنیا در این پرونده حیرت‌انگیز، در میان است. علاوه بر فوتبالیست‌هایی از اروپا و آمریکای جنوبی، بیش از ۱۰ ستاره هاکی روی یخ و چند ستاره گلف هم پول‌شویی کرده‌اند.

این مدارک از یک شرکت حقوقی متعلق به پاناما با نام موساک فونسکا لو رفته‌است. محتوای اغلب اسناد، در برگیرنده شیوه‌های غیرقانونی است که در اصطلاح به «سفید کردن پول» متقاضیان ثروتمند منجر می‌شده‌است.

مشتریانی که از رؤسای جمهور در نقاط مختلف دنیا گرفته تا حکام و مسئولان بلندپایه سیاسی برخی کشورهای خلیج فارس، آسیای میانه، شرق آسیا، شمال اروپا، اروپای شرقی و آمریکای جنوبی.

اتفاقی که در فرایند غیرقانونی پول‌شویی رخ می‌دهد این است که اشخاص یا شرکت‌ها عملاً مالیات قانونی را نپرداخته‌اند، اما مدارکی در اختیار دارند که به خودداری آنها از این پرداخت‌ها وجاهت قانونی ببخشد.

در حوزه ورزش، لالیگا پر سر و صداترین لیگ دنیاست که هر هفته خبری دربارهٔ فرار مالیاتی نخبگانش منتشر می‌شود. به‌ویژه ستارگان بارسلونا که بیشتر در معرض اتهام بوده‌اند و حتی پرونده‌شان در دادگاه بررسی شده‌است.

مسی پیشتر ناگزیر شده بود میلیون‌ها یورو از مالیات معوقه‌اش را به اداره مالیات بپردازد. مبالغی که طبق اعلام مسئولان مالیاتی، از ۱۰ سال پیش باید پرداخت می‌شده. پدر مسی نیز همواره بخشی از پرونده‌های جنجالی او در خصوص فرارهای مالیاتی بوده‌است.

اداره جرایم مالی بارسلونا شکایتی علیه مسی و پدرش تنظیم کرده و آنها را در تخطی از پرداخت مالیات متهم دانست اما وکلای مسی تأکید کردند که فوق ستاره آرژانتینی به شدت متعهد به رعایت قوانین اسپانیا بوده‌است.

تمرکز دائمی رسانه‌های اسپانیا بر روی پرونده مالیاتی مسی باعث شد به نقل از او عنوان شود که از این وضعیت به ستوه آمده و قصد دارد لالیگا را به مقصد لیگ برتر انگلستان ترک کند. موضوعی که اگر رخ دهد علاوه بر افت آشکار کیفیت و حساسیت، ضرر هنگفت اقتصادی به پیکر لالیگا وارد خواهد کرد.

خبر فراگیری زبان انگلیسی توسط مسی و متقابلاً تمایل حریصانه چند باشگاه انگلیسی بر این شایعه دامن زده‌است. خصوصاً که شفافیت مسائل مرتبط با قرارداد بازیکنان در فوتبال بریتانیا، قابل قیاس با وضعیت پرابهام فوتبال اسپانیا نیست.

با این وجود، رسوایی اخیر در خصوص پول‌شویی عامدانه مسی اگر به اثبات برسد، قابل قیاس با موضوعاتی به ظاهر ساده نظیر تأخیر در پرداخت مالیات یا ناآگاهی و قصور حسابداران نخواهد بود.

پول‌شویی، فساد اقتصادی است و عملی مجرمانه محسوب می‌شود. آسیب‌های ناشی از پول‌شویی افراد یا شرکت‌ها پرشمار است. از تأثیر زیان‌بار بر چرخه بازار گرفته تا تغییر نرخ ارز و کاهش بهره‌وری اقتصادی.

کسی که پنج بار بازیکن سال جهان شده، به اتفاق پدرش فعلاً در قبال این خبر سکوت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG