لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۳۳

شهر تحت محاصره ارتش اسد؛ قیمت شیر برای کودکان ۳۱۳ دلار!


کودکی در شهر مضایا در سوریه
کودکی در شهر مضایا در سوریه

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است در شهر سنی‌نشین مَضایا که از تابستان در محاصره نیروهای دولت بشار اسد و نیروهای حزب‌الله لبنان قرار دارد پنج تن دیگر طی هفته گذشته از گرسنگی جان باخته‌اند و «ده‌ها» تن دیگر با خطر مرگ روبه‌رو هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک گزارش سازمان ملل، در شهر مضایا که در ۲۴ کیلومتری شمال غربی دمشق قرار دارد وضعیت قطحی به‌گونه‌ای است که هم‌اینک هر قطعه بیسکویت به قیمت ۱۵ دلار و هر کیلو شیر برای کودک ۳۱۳ دلار به فروش می‌رسد.

به نوشته گزارش سازمان ملل، مردم شهر مضایا با جمعیت ۴۲ هزار نفر به خاطر محاصره یادشده با قحطی شدیدی روبه‌رو هستند و طی ماهی که گذشت ۳۲ مورد مرگ بر اثر گرسنگی در این شهر گزارش شده‌است.

این باوجودی است که سازمان ملل طی هفته‌ای که گذشت دو کاروان از کمک‌های اضطراری را روانه مضایا کرده‌است.

گزارش سازمان ملل می‌نویسد که ده‌ها نفر نیز در حومه مضایا نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارند اما مددکاران سازمان ملل و هلال احمر سوریه تنها موفق به انتقال ۱۰ نفر از آنها از این منطقه شده‌اند.

بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه استفاده از «گرسنگی» به عنوان سلاح در سوریه را محکوم کرده و گفت که طرف‌های درگیر در سوریه و به‌ویژه بشار اسد رییس‌جمهوری این کشور، در حال «ارتکاب اقدامات ظالمانه‌ای» علیه شهروندان هستند.

سازمان ملل می‌گوید که در نقاط مختلف سوریه ۱۵ منطقه در محاصره نیروهای دولتی، داعش، یا دیگر گروه‌ها قرار گرفته و حدود ۴۵۰ هزار نفر در این مناطق در حصر به‌سر می‌برند.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ هفت بار از دولت سوریه درخواست کرد که بتواند کمک‌هایی را به مضایا بفرستد و پس از بارها درخواست در برخی موارد توانست اجازه امدادرسانی محدود به این شهر را بگیرد.

به نوشته گزارش سازمان ملل، امدادگرانی که هفته گذشته وارد این شهر شدند می‌گویند که نیروهای دولتی از ماه سپتامبر به این‌سو اطراف شهر را مین‌گذاری کرده‌اند تا مانع فرار مردم از محاصره شوند.

این گزارش می‌افزاید که حتی این مین‌گذاری هم نتوانسته از جستجوی گرسنگان برای غذا در اطراف شهر جلوگیری کند و بسیاری افراد در این جستجوها با انفجار مین روبه‌رو شده و دست و پای خود را از دست داده‌اند.

هم‌چنین به نوشته گزارش سازمان ملل اختلالات روانی زیادی در کودکان این شهر مشاهده می‌شود و مواردی از آزار جنسی زنان در ایست‌بازرسی‌ها هم گزارش شده‌است.

XS
SM
MD
LG