لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۷

صادرات گاز روسیه به اوکراین از سر گرفته شد


اوکراین اعلام کرد که پس از شش ماه قطعی گاز وارداتی از روسیه، روز سه‌شنبه، ۱۸ آذر، مسکو بار دیگر شیر لوله‌های گاز را به سوی اوکراین باز کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوکراین که با قیمت‌گذاری جدید مسکو موافق نبوده و افزایش قیمت گاز از سوی مسکو را به خاطر «انگیزه‌های سیاسی» می‌داند، با فرارسیدن فصل سرما سرانجام ناچار شد روز جمعه برای دریافت یک میلیارد متر مکعب گاز، ۳۷۸ میلیون دلار به شرکت گازپروم روسیه پرداخت کند.

در پی کمبود گاز در اوکراین، این کشور ناچار شده‌ بود افتتاح مدارس را یک ماه به تعویق انداخته و تأمین گاز منازل مسکونی نیز در این کشور با مشکل مواجه شده‌ بود.

کشور اوکراین با ۴۵ میلیون نفر جمعیت، پیش از انقلاب ماه فوریه خود، نزدیک به نیمی از گاز مصرفی خود را از روسیه تأمین می‌کرد.

با وقوع این انقلاب و خارج شدن حکومت اوکراین از دایره نفوذ روسیه، مسکو نیز نرخ‌های ویژه پیشین برای فروش گاز به اوکراین را حذف کرده و قیمت فروش این ماده به دولت کی‌یف را بیش از دو برابر افزایش داد.

کی‌یف نیز این اقدام مسکو را «تعرض اقتصادی» توصیف کرده و از پرداخت مبلغ اضافی سر باز زد، امری که قطع صدور گاز از روسیه به اوکراین را در پی داشت.

پس از چندین ماه، مسکو و کی‌یف سرانجام موفق شدند در سی‌ام اکتبر سال جاری میلادی با کمک اتحادیه اروپا بر سر یک فرمول کوتاه‌مدت تعیین بهای گاز به توافق برسند.

یکی دیگر از دلایل کمبود انرژی در اوکراین، وقوع درگیری با جدایی‌طلبان این کشور در مناطق شرقی است که باعث ایجاد مانع بر سر تولید ذغال سنگ در این مناطق شده است.

دولت اوکراین روز سه‌شنبه تلاش جدید دیگری را برای برقراری آتش‌بس با جدایی‌طلبان آغاز کرد و قرار بود روز چهارشنبه طرفین در مینسک، پایتخت بلاروس، به مذاکره بنشینند اما این مذاکرات در حال حاضر به تعویق افتاده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG