لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۵۴

ناسا: یکی از قمرهای مشتری ممکن است زیست‌پذیر باشد


فضاپیمای جونو برفراز مشتری

اروپا، یکی از اقمار سیاره مشتری (هرمز)، ممکن است از مواد شیمیایی لازم برای امکان حیات برخوردار باشد.

به گزارش وب‌سایت آی‌اوال (از وب‌سایت‌های وابسته به روزنامه ایندیپندنت)، ناسا- سازمان فضایی آمریکا- اعلام کرده‌است که بر طبق یک تحقیق تازه، میزان هیدروژن و اکسیژن موجود در سطح این ماه کوچک با ترکیب آنها در سطح کره زمین قابل مقایسه است. این به این معناست که ساختارهای اصلی ایجاد حیات می‌تواند در آن وجود داشته باشد.

سطح اروپا (یوروپا) از یخ پوشیده شده‌است. گمان می‌رود که در زیر این سطح یخی یک اقیانوس آب شور موجود باشد. در این مطالعه که توسط یکی از آزمایشگاه‌های ناسا انجام شده‌است، برای تخمین میزان مواد شیمیایی موجود در این سیاره، دانشمندان به بررسی اثر آب شور اقیانوس بر روی صخره‌های سطح آن پرداخته شده‌است. در این پدیده- که در سطح کره زمین هم اتفاق می‌افتد- آب شور به سوراخ‌های صخره‌ها راه پیدا می‌کند و از ترکیب شدن نمک و مواد شیمیایی داخل صخره‌ها، هیدروژن آزاد می‌شود.

در این تحقیق که حاوی فرمول‌های پیچیده‌ای است، و بر اساس دانش قبلی که از سطح اروپا موجود بود، دانشمندان تلاش کردند با مطالعه میزان شکستگی صخره‌های سطح این سیاره و میزان شکل‌گیری صخره‌های تازه میزان هیدروژن موجود در آن را حدس بزنند.

اما برای تخمین میزان اکسیژن موجود دانشمندان به مطالعه سطح سیاره پرداختند. آنها دریافتند که پرتوهای ساطع شده از سمت مشتری، باعث جدا شدن اجزای تشکیل‌دهنده مولکول آب یخی و آزاد شدن اکسیژن موجود در آن می‌شود.

دانشمندان متوجه شدند که میزان اکسیژن موجود در این سیاره ده برابر هیدروژن است که تقریباً برابر با وضعیت کره زمین است.

یکی از مهم‌ترین دست‌آوردهای این کشف تازه، کمک به دانشمندان برای درک بهتر این قمر مشتری و زیست‌پذیری احتمالی آن است.

ناسا در مراحل اولیه ساخت فضاپیمایی برای ارسال به اروپاست. امید این است که این فضاپیما در اواسط دهه ۲۰۲۰ میلادی از نزدیکی این قمر کوچک عبور کند و عکس‌هایی با کیفیت بالا برای دانشمندان ارسال کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG