لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۰۲

واکنش نتانیاهو به درخواست خامنه‌ای برای «ادامه مبارزه» پس از مذاکرات


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به سخنرانی تازه رهبر جمهوری اسلامی که در آن خواستار آمادگی نیروهای هوادار خود برای مبارزه علیه آمریکا، پس از مذاکرات هسته‌ای، شده، گفت که اسرائیل چنین امری را نمی‌پذیرد.

به گزارش رادیو اسرائیل، نتانیاهو یکشنبه ۲۱ تیر در نشست دولت خود در بیت‌المقدس گفت، «در حالی که رهبر ایران از لزوم تداوم مبارزه با آمریکا، حتی پس از دستیابی به توافق اتمی با ایران، سخن می‌گوید، مذاکره‌کنندگان در وین به عقب‌نشینی به سود ایران ادامه می‌دهند».

نخست وزیر اسرائیل تکرار کرده و افزود «یک توافق بد در وین در حال تنظیم است که راه دستیابی ایران به بمب‌های اتمی بسیاری را هموار، و صلح جهانی را تهدید می‌کند».

نتانیاهو به راهپیمایی «روز قدس» در ایران نیز که جمعه ۱۹ تیر در آخرین روز آدینه ماه رمضان برگزار شد، اشاره کرد و گفت «در رژه‌های تنفر در ایران پرچم‌های اسرائیل و آمریکا را می‌سوزانند اما مذاکره‌کنندگان در وین امتیاز دادن به ایران را دنبال می‌کنند».

به گزارش هاآرتص، نخست وزیر اسرائیل گفت «ایران نیات خود را برای تعرض‌های جنایت‌بار علیه همان‌ها که با آنها در حال مذاکره است، پنهان نمی‌کند و قدرت‌ها دارند به دیکته ایرانی تن در می‌دهند اما ما (اسرائیل) زیر بار نمی‌رویم».

به ادعای نتانیاهو، توافقی که ممکن است خبر حصول آن بزودی اعلام شود، مانند توافق سال ۱۹۹۴ با کره شمالی است».

کره شمالی مدتی پس از آن توافق، بمب هسته‌ای خود را پنهانی آزمایش کرد.

نتانیاهو در نشست روز یکشنبه دولت خود فیلمی خبری از بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا را نیز برای وزیرانش نشان داد؛ در این فیلم آقای کلینتون از توافق دو دهه پیش با کره شمالی تقدیر می‌کرد.

نتانیاهو می‌خواست با این ویدئوی خبری قدیمی، باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات کنونی آمریکا را با بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت دموکرات آمریکا مقایسه کند.

دولتمردان اسرائیل همواره بر این اصرار دارند که دولت‌های دموکرات در آمریکا «درک درستی» از حقایق منطقه و جهان ندارند.

اشتاینیتز: ایران توانسته همه طرف‌ها را فریب دهد

همچنین به گزارش رادیو اسرائیل، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی این کشور که مسئول «پرونده ایران» نیز هست، یکشنبه ۲۱ تیر مدعی شد که «ایران در مذاکرات وین توانسته همه طرف‌ها را فریب دهد».

اشتاینیتز گفت فریب بزرگ ایران است که در حالی که به حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد، در مذاکرات هسته‌ای نیز مشارکت دارد.

این وزیر اسرائیلی این را نیز گفت که فشارهای اسرائیل موجب تغییر برخی از بندهای توافق در حال تنظیم با ایران شده‌است هرچند که اسرائیل خود در مذاکرات حضور ندارد.

تساخی هانگبی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اسرائیل پنجشنبه گفته بود، باراک اوباما برای رسیدن به توافق با ایران به شدت مشتاق است و حتی آمریکا دارد قطعنامه‌های شورای امنیت را به سود ایران زیرپا می‌گذارد.

وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی پنجشنبه گذشته در یک تماس تلفنی، یوسی کهن مشاور امنیت ملی اسرائیل را در جریان مذاکرات در وین قرار داده بود.

پیش از آن گفته شده بود که اسرائیل به مدت چند روز از «به‌روز» شدن در مورد جزئیات گفت‌وگوهای اتمی کنار گذاشته شده بود.

اسرائیل با ناخشنودی عمیق از توافق موقتی ژنو و تفاهم لوزان و «اشتباه تاریخی» نامیدن آنها، خواهان «پیاده شدن پیچ و مهره برنامه هسته‌ای ایران» بود اما به گفته بسیاری از ناظران، این درخواست‌ها، روابط اسرائیل با آمریکا را نیز بشدت تیره کرده‌است.

باراک اوباما ماه‌ها است که از ملاقات و حتی گفت‌وگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو خودداری کرده‌است.

دولت‌مردان اسرائیل به تازگی با صراحت آمریکا را به ضعف در برابر ایران متهم می‌کنند و چشم «امید» خود را به اقدام قاطع کنگرهٔ زیر سلطه جمهوری‌خواهان، در ارتباط با هرنوع توافق با ایران دوخته‌اند.

این دوره از گفت‌وگوهای اتمی ایران با پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان در سطح وزیران خارجه کشورها، وارد سومین هفته شده و چند بار ضرب‌الاجل‌های تعیین شده برای پایان آن پشت سر گذاشته شده‌است اما هنوز چشم‌اندازی برای دستیابی به توافق هسته‌ای در افق دیده نمی‌شود.

از روز یکشنبه ۲۱ تیر به عنوان یکی دیگر از حساس‌ترین روزها در تاریخ طولانی ۱۲ ساله مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی نام برده می‌شود.

دیدن نظرات (۸۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG