لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۹

سقوط قیمت نفت اوپک به سطح ۲۵ دلار


قیمت سبد نفتی اوپک به حدود ۲۵ دلار سقوط کرد. قیمت شاخص‌های نفت برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به ۳۱ دلار و ۳۰ دلار سقوط کرده‌است.

بر اساس آخرین به‌روزرسانی بخش آمارهای قیمت نفت سایت رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان روز سه‌شنبه ۲۲ دی‌ماه به ۲۵ دلار و ۷۶ سنت سقوط کرد که نسبت به روز پیش از آن یک دلار و ۳۱ سنت افت نشان می‌دهد.

قیمت نفت اوپک در نیمه اول سال ۲۰۱۴ بشکه‌ای ۱۰۸ دلار بود.

در این میان اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز گزارش داده‌است که قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی حدود ۴۰ دلار خواهد بود و برای سال آینده نیز رقم ۵۰ دلار برآورد می‌شود.

این گزارش که روز چهارشنبه در سایت رسمی این نهاد منتشر شده‌است، می‌گوید که متوسط تولید نفت اضافی در جهان طی سال گذشته به ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده‌است که طی ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه است و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری نیز تا ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد، اما در سال ۲۰۱۷، تعادل عرضه و تقاضای نفت در جهان به وضعیت بهتری خواهد رسید.

افزایش مازاد تولید بر مصرف نفت خام در جهان علت اصلی افت چشمگیر قیمت‌های نفت عنوان شده‌است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید که انتظار می‌رود تولید نفت، میعانات و مایعات گازی کشورهای عضو اوپک در سال جاری میلادی تا ۳ درصد افزایش یابد.

تولید نفت خود آمریکا که سال گذشته بطور متوسط ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود، انتظار می‌رود که در سال جاری ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یابد و در سال ۲۰۱۷ نیز با کاهش دوباره ۲۰۰ هزار بشکه‌ای، به رقم ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسد.

انتظار افزایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران

این گزارش در بخش دیگری از تحلیل خود به موضوع ایران پرداخته می‌نویسد که انتظار می‌رود ایران در سال جاری میلادی بطور متوسط روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به تولید نفت خود بیفزاید و در سال ۲۰۱۷ دوباره روزانه ۵۰۰ هزار بشکه بر تولید خود اضافه کند.

ایران هم اکنون روزانه ۲٫۸ میلیون بشکه تولید نفت خام دارد.

بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران هم اکنون ظرفیت تولید اضافی روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت را دارد، اما افزایش تولید نفت ایران بستگی به توانایی فنی ایران و تمایل کشور به دادن تخفیفهای بیشتر به مشتریان و ارزانفروشی نفت دارد.

در مجموع انتظار می‌رود مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی در سال جاری میلادی با افزایشی ۱٫۴ میلیون بشکه‌ای به ۹۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

مقامات ایران می‌گویند که به محض برداشته شدن تحریم‌ها تولید نفت خود را تا ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهند داد و تا شش ماه دیگر این رقم را به یک میلیون بشکه خواهند رساند.

در این میان خبرگزاری رویتز روز سه‌شنبه گزارش داد که امانوئل ایبه کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه، گفته‌است که دو کشور عضو اوپک درخواست برگزاری نشست اضطراری این سازمان را مطرح کرده‌اند.

کشورهای عضو ماه گذشته نشستی برگزار کردند، اما بر سر تعیین سقف تولید به توافق نرسیدند. از آن زمان تاکنون قیمت نفت اوپک بیشتر از ده دلار سقوط کرده‌است.

وزیر انرژی نیجریه اشاره‌ای به نام دو کشوری که درخواست برگزاری نشست اضطراری کرده‌اند نکرد.

با این حال، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه گفت که برای برگزاری نشست اضطراری اوپک نیاز به اجماع وجود دارد و اگر این اجماع وجود نداشته باشد این نشست برگزار نخواهد شد.

عربستان و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حامی افزایش تولید نفت اوپک و حفظ سهم خود در بازارهای جهانی هستند.

XS
SM
MD
LG