لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۴۲

پاپ: امروزه حمله اعراب یک واقعیت اجتماعی است


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در سخنانی تازه در ارتباط با تحولات اخیر در اروپا از عبارت «حمله اعراب» استفاده کرده اما در عین حال گفته‌است که این تحولات و ازجمله موج اخیر مهاجرت‌ها، «تغییر بزرگی» به همراه نخواهد داشت و باورهای افراطی‌های دست راستی در مورد چنین تغییری درست نیست.

به نوشته «اوزرواتوره رومانو»، روزنامه رسمی ایتالیایی‌زبان واتیکان، پاپ فرانسیس این سخنان را پنجشنبه سیزدهم اسفند، سوم مارس، در دیدار با گروهی از مسیحیان فرانسه و سپس در مصاحبه با یک نشریه فرانسوی بیان کرده‌است.

بنا بر این گزارش وی در این دیدار گفته‌است: «اگر اروپا می‌خواهد خود را ازنو جوان کند باید ریشه‌های فرهنگی خود را ازنو پیدا کند ... اما اروپا، اگر تاریخ خود را فراموش کند تضعیف می‌شود و آن موقع است که تبدیل به مکانی تهی خواهد شد.»

پاپ در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد این‌که چرا به باور او اروپا با خطر «تهی شدن» روبه‌روست گفت: «امروزه با حمله اعراب روبه‌رو هستیم و این یک واقعیت اجتماعی است.»

او در عین حال افزود: «اروپا اما تاکنون چند حمله را در طی تاریخ خود تجربه کرده‌است؟ [این قاره] همیشه توانسته بر آنها غلبه کرده و پیش برود و از طریق مبادلات فرهنگی اقدام به بهبود خود کند.»

به گفته پاپ، «اروپا تنها قاره‌ای است که می‌تواند باعت اتحاد در جهان شود و ایفای این نقش را باید در ریشه‌های فرهنگی‌اش بیابد».

پاپ فرانسیس از ادامه وحدت اروپا حمایت کرده و سیاستمداران کشورهای عضو اتحادیه اروپا را که دربارهٔ پناهجویان دچار اختلاف شده‌اند، به همدلی فراخوانده‌است.

لینک مستقیم

پاپ بعد از این اظهارات نیز در مصاحبه با ژان پیر دنیس سردبیر روزنامه فرانسوی «لا وی» گفته‌است، مهاجران جدید را باید به عنوان «منبعی برای جوان‌سازی» اروپا تلقی کرد و فراموش کردن ریشه‌های تاریخی، «به تضعیف اروپا منجر می‌شود».

پاپ از روبر شومن وزیر خارجه اسبق فرانسه و کنراد آدناور صدراعظم اسبق آلمان، که از جمله معماران اصلی شک‌ گیری اتحادیه اروپا بودند، یاد کرده و گفته‌است، گاهی به فکر فرو می‌رود که دیگر چنین رهبرانی را کجا می‌توان یافت؟

پاپ در مصاحبه با سردبیر «لا وی»، در مورد جنبش‌های نژادپرستانه که بر اساس اندیشه‌های راست افراطی برپا شده‌اند، مانند حزب ضد مهاجر «پگیدا» در آلمان، گفته‌است این ایدئولوژی‌ها «سم سیاست» هستند.

پاپ گفته‌است، می‌توان در سیاست دست راستی بود یا چپگرا اما ایدئولوژی‌های (نژادپرستانه) و عوام‌گرایانه، آزادی را دور می‌کند.

پاپ فرانسیس همچنین تأکید کرده که دربار واتیکان برای دیدار و گفت‌وگو با رهبران دانشگاه الازهر در قاهره، که مهم‌ترین نهاد مذهبی برای اکثریت سنی‌های جهان است، آماده می‌شود.

اروپا در سال‌های اخیر شاهد موج بزرگ مهاجران و پناهجویانی بوده که اکثراً از کشورهای جنگ‌زده‌ای، مانند عراق و سوریه به این قاره رسیده‌اند.

این موج که کماکان ادامه دارد، موجب تنش‌ها و اختلاف نظرهای عمیقی در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا شده و پایه‌های این اتحادیه را تا حدی لرزان کرده‌است.

شماری از سیاستمداران، عمدتاً در کشوری مانند آلمان، می‌گویند باید این مهاجران را که اکثراً نیز مردان جوان هستند، به عنوان عاملی برای جوان‌سازی جامعه در کشورهایی که زاد و ولد در آن کم است و میانگین سنی شهروندان اصلی‌اش افزایش یافته، تلقی کرد.

اما مجارستان، لهستان و اسلواکی، که در مسیر عبور زمینی بسیاری از این پناهجویان به سوی آلمان قرار دارند، تأکید کرده‌اند که دیگر اجازه عبور پناهجویان را نخواهند داد.

اتریش نیز به تازگی محدودیت‌ها برای عبور پناهجویان را افزایش داده‌است.

کمیسیون اروپا جمعه ۱۴ اسفند اعلام کرد، شمار آوارگان سوری متقاضی پناهندگی از اروپا با دو برابر شدن در یکسال اخیر، به ۳۶۲ هزار و هشتصد نفر رسید و شمار عراقی‌های خواستار گرفتن پناهندگی در اروپا نیز در این دوره به ۱۲۱ هزار و پانصد تن افزایش یافته‌است.

در سال گذشته با افزایش یک میلیون تن بر مسلمانان در آلمان، شمار مسلمانان این کشور صنعتی و پرقدرت، به بیش از پنج میلیون تن، از میان هشتاد میلیون و ۶۸۴ هزار تن ساکنین کنونی این کشور، رسید.

پاپ فرانسیس ماه گذشته از دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان آمریکا که اصرار به کشیدن «دیواری بلند به ارتفاع ده متر» میان آمریکا و مکزیک با هدف جلوگیری از ورود مهاجران از آمریکای لاتین به آمریکا دارد، انتقاد کرد و گفت یک مسیحی نمی‌تواند چنین سخنی بیان کند.

XS
SM
MD
LG