لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۲۰

رایس: اگر از طرف ایران قانع نشویم، توافق نهایی در کار نخواهد بود


سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس‌ جمهوری آمریکا، می‌گوید که ایران در زمینه مناقشه هسته‌ای باید ایالات متحده را «با اقداماتی که درستی آنها قابل اثبات باشد» قانع کند، در غیر این‌ صورت توافق نهایی هسته‌ای به‌ دست نخواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم رایس این مطلب را روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت، در واشینگتن و در جمعی که به مناسبت روز استقلال اسرائیل گرد هم آمده‌ بودند بیان کرد.

این سخنان وی در آستانه آغاز دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ بیان می‌شود که قرار است روز سه‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، در وین اتریش آغاز شود.

هدف از این مذاکرات نزدیک شدن دو طرف به امضای توافقی نهایی برای حل و فصل مناقشه هسته‌ای است.

سوزان رایس در سخنان خود در جمع یادشده گفت: «همه ما این مسئولیت را داریم که به دیپلماسی شانسی برای موفقیت بدهیم، اما آمریکا تنها با حرف زدن‌ راضی نخواهد شد.»

وی افزود: «ما تنها زمانی راضی خواهیم بود که ایران اقداماتی را انجام دهد که محک زدن درستی آن اقدامات برای ما میسر باشد.»

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در ادامه سخنانش در این جمع که شامل دیپلمات‌های اسرائیلی می‌شد گفت: «خلاصه بگویم که اگر راضی نباشیم، توافقی هم به امضا نخواهد رسید.»

اسرائیل همواره خواستار رویکرد سختگیرانه‌تر واشینگتن در قبال ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای شده و نخست‌وزیر اسرائیل گفته‌ است که امید دارد قدرت‌های جهانی توافقی را امضا نکنند که در پی آن ایران بتواند ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را حفظ کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که به ژاپن سفر کرده روز دوشنبه در توکیو بار دیگر این موضع خود را تکرار کرده و گفت که برنامه هسته‌ای ایران «یک خطر روشن و حاضر» است و نباید به تهران اجازه داد تا ظرفیت‌های ساخت سلاح اتمی را در دست داشته باشد.

بر پایه توافق موقتی که روز سوم آذرماه سال گذشته به امضا رسید ایران چشم‌انداز آن را دارد که در توافقی نهایی، بتواند بخشی از ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را حفظ کند.

در آستانه مذاکرات جدید، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه دیداری سه‌ساعته در وین داشتند، اما در پایان این جلسه اقدام جدیدی را در جهت رفع نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران اعلام نکردند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه مسئله مذاکرات پیش روی هسته‌ای را یک «مصاف پیچیده» توصیف کرده و گفت: «حرف‌هایی طی روزهای اخیر از طرف غربی‌ها مطرح می‌شود که نشان می‌دهد آنها طور دیگری فکر می‌کنند و نگاه‌شان به مسئله هسته‌ای متفاوت است.»

وی افزود: «مثل این که باورشان شده ایران به طور شماتیک فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را دنبال می‌کند» و تأکید کرد که «دنبال صورت بزک‌کرده برای فناوری هسته‌ای نیستیم.»
XS
SM
MD
LG