لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۳

حسن روحانی دومین لایحه بودجه دولت خود را تقدیم مجلس کرد


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مجلس شورای اسلامی

لایحه بودجه سال ۹۴ که بامداد یکشنبه ۱۶ آذر توسط رئیس‌جمهوری ایران به مجلس ارائه شد به صورتی تنظیم شده‌است که تکیه دولت بر درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۴ را با سقف ۸۳۷ هزار میلیارد تومان ارائه کرد.

در این لایحه بودجه جدید، درآمدهای نفتی تنها ۳۳ درصد از بودجه سال آینده شمسی را تشکیل می‌دهند در حالی که این رقم برای سال گذشته ۵۰ درصد بود.

در لایحه بودجه سال ۹۴ قیمت فروش هر بشکه نفت ۷۲ دلار و قیمت هر دلار ۲۸۵۰ تومان پیش‌بینی شده‌است. هر دلار هم‌اینک برابر یا ۳۳۰۰ تومان است.

در لایحه بودجه سال ۹۳ قیمت نفت به ازای هر بشکه ۱۰۰ دلار پیش‌بینی شده‌است اما در پی کاهش بی‌سابقه قیمت فروش نفت در ماه‌های گذشته، دولت ایران مجبور به کاهش این رقم برای سال آینده شده‌است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سخنان خود به هنگام ارائه بودجه به مجلس، ضمن بی‌سابقه خواندن کاهش قیمت نفت گفت که بودجه سال ۹۴ «با رعایت احتیاط» تنظیم شده‌است.

وی از کنترل هزینه‌های جاری دولت، افزایش درآمدهای غیر نفتی و استفاده از ابزار صندوق توسعه ملی به عنوان سه راهکار مدیریت تاثیرات کاهش قیمت نفت بر بودجه سال ۹۴ نام برد.

رشد ۶ درصدی بودجه عمومی در لایحه جدید

بنا بر گزارش ایرنا، لایحه بودجه سال ۹۴ نسبت به بودجه سال جاری ۴٫۳ درصد افزایش یافته‌است.

در لایحه جدید، بودجه عمومی کشور نیز با رشد ۶ درصدی نسبت به سال جاری، ۲۶۷ هزار میلیارد تومان است که این رقم ۳۲ درصد از کل بودجه کشور را تشکیل می‌دهد.

لوایح بودجه در ایران شامل بودجه عمومی دولت و بودجه شرکت‌های دولتی می‌شود. بودجه عمومی دولت حاوی درﺁمدها و هزینه‌های دولت و دو قوه مجلس و قوه قضائیه و سایر نهادهای عمومی غیردولتی، ﺍست. بودجه شرکت‌های دولتی نیز شامل درﺁمدها و مصارف شرکت‌های دولتی، مؤسسات ﺍنتفاعی وﺍبسته به دولت و بانک‌ها ﺍست.

خبرگزاری ایرنا رشد منفی هشت صدم درصدی بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی و افزایش ۱۸٫۷ مجموع سرمایه‌گذاری‌های دولت و شرکت‌های دولتی را از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۴ ذکر کرده‌است.

«تلاش دولت برای کاهش تورم به زیر ۲۰ درصد تا پایان سال»

حسن روحانی در سخنان روز یک‌شنبه خود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تلاش دولت برای کاهش تورم به زیر ۲۰ درصد تا پایان سال، افزود: «در این دولت به طور مشخص پایه پولی به عنوان خط قرمز تعیین شده و نگاه به بانک مرکزی به عنوان قلک دولت چنانچه در گذشته مرسوم بود به کلی تغییر کرده‌است.»

به گفته آقای روحانی، رشد پایه پولی در پایان مهرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل ۱۸٫۱ درصد بوده‌است که در مقایسه با متوسط ۲۳ سال گذشته که ۲۱٫۱ درصد بوده‌است، از کاهش ۳ درصدی حکایت می‌کند.

وی تصریح کرد: «رشد نقدینگی در پایان مهر ۹۳ نسبت به مهر ۹۲، برابر با ۲۸٫۷ درصد بوده‌است که البته ۳٫۹ واحد درصد آن مربوط به افزایش پوشش نهادهای پولی جدید در محاسبات نقدینگی است لذا با کسر ۳٫۹ درصد عملا رشد نقدینگی معادل ۲۴٫۸ درصد است که در بازه ۲۳ تا ۲۵ درصدی اعلام شده قبلی قرار دارد.»

آقای روحانی با اشاره به اختصاص ۲۲ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی درسال گذشته وعده داد که تا پایان سال جاری ۲۱۰ طرح و ۷۱۲ پروژه ملی عمرانی به اتمام برسد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا اعتبار طرح‌های عمرانی در بودجه ۹۴ با رشد ۱۶ درصدی به ۴۸ هزار میلیارد تومان و اعتبارات هزینه‌ای با ۱۱ درصد رشد به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

برهمین اساس بودجه شرکت‌ها و بانک ۵۹۶ هزار میلیارد تومان، درآمد مالیاتی ۸۶ هزار میلیارد تومان، یارانه ۱۵ هزار و ۶۴۳میلیارد تومان، حقوق و دستمزد کارکنان دولت ۶۴ هزار میلیارد تومان و درآمد فروش نفت ۷۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده‌است.

همچنین دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۴ سقف بودجه هدفمندی یارانه‌ها را بدون تغییر ۴۸ هزار میلیارد تومان تصویب کرده‌است.

براساس لایحه بودجه ۹۴ حقوق کارمندان دولت سال آینده به میزان ۱۴ درصد افزایش خواهد یافت که سال جاری این میزان ۲۰ درصد در نظر گرفته شده‌است.

همچنین ۱۵۰۰ میلیارد تومان یارانه مسکن و هزار میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفته شده که علاوه بر سهم تولید و بهداشت است.

XS
SM
MD
LG