لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۰۹

روحانی به اولاند: آماده اقدام علیه تروریست‌ها در هر نقطه جهان هستیم


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه ۲۶ آبان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود فرانسوا اولاند گفت که «جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی با فرانسه در روند مبارزه با تروریسم است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی با ذکر این‌که «تروریست‌ها نه تنها به ملت فرانسه بلکه به انسانیت حمله کردند» افزود که «اعلام می‌کنیم آماده انجام هر اقدامی علیه تروریست‌ها در هر نقطه جهان هستیم.»

بنا بر این گزارش، حسن روحانی در این تماس تلفنی به فرانسوا اولاند گفته‌است که در ایران تاکنون «۱۷ هزار نفر» توسط «تروریست‌ها» کشته شده‌اند.

رئیس جمهوری ایران با ذکر این‌که «جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم در عرصه جهانی، خواستار ایجاد یک جبهه متحد است» گفت که «از بین بردن تروریست‌ها در سوریه و عراق باید اولویت نخست باشد و در این عرصه باید با یکدیگر مشورت و همکاری کنیم.»

درخواست حسن روحانی برای در اولویت قرار دادن «از بین بردن تروریست‌ها در سوریه و عراق» در حالی بیان می‌شود که طرف‌های مذاکره در نشست‌های بین‌المللی بحران سوریه که در وین برگزار می‌شود و ایران و فرانسه نیز از شرکت‌کنندگان در آن هستند در خصوص این‌که در سوریه کدام گروه‌ها «تروریستی» شناخته می‌شوند اختلاف نظر دارند.

رؤسای جمهور ایران و فرانسه، بطور نمادین، دقیقاً در زمانی که قرار بود روز سه‌شنبه با یکدیگر در پاریس ملاقات کنند با هم تلفنی صحبت کردند.

سفر آقای روحانی به ایتالیا و فرانسه که قرار بود از روز شنبهٔ گذشته آغاز شود، به دلیل سوءقصدهای پاریس لغو شد.

پاریس جمعه‌شب گذشته شاهد شش حمله به صورت انتحاری و به گلوله بستن مردم بود که تا کنون به کشته شدن ۱۲۹ نفر انجامیده است.

همچنان وضعیت ده‌ها زخمی وخیم است و احتمال افزایش قربانیان نیز وجود دارد؛ گروه «حکومت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

حسن روحانی در تماس تلفنی روز سه‌شنبه خود بار دیگر در ارتباط با قربانیان این حملات به همتای فرانسوی خود تسلیت گفته و این حملات را «بسیار تکان‌دهنده، وحشیانه و نفرت‌انگیز» توصیف کرد.

بنا به گزارش ایرنا، فرانسوا اولاند نیز در این تماس تلفنی با تشکر از حسن روحانی «از بین بردن منابع مالی و تسلیحاتی گروه داعش» را ضروری دانست و گفت: «تلاش می‌کنم همه کشورها را برای مبارزه نظامی با داعش متحد کنم.»

فرانسوا اولاند با تأکید بر اینکه کشورش آماده گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران «در همه زمینه‌ها» است، گفت که فرانسه همچنان در انتظار سفر حسن روحانی است و افزود که «امیدوارم که این سفر هر چه سریع‌تر انجام پذیرد.

XS
SM
MD
LG