لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۱۳

سقوط هواپیمای روسیه بر اثر «عاملی خارج از بدنه» بوده است


محل سقوط هواپیمای روسیه در مصر

یکی از مدیران خطوط هوایی روسیه روز دوشنبه ۱۱ آبان گفت که تنها توضیح منطقی برای دلیل سقوط هواپیمای روسیه در مصر، «تأثیر عوامل خارج از بدنه هواپیما» است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، الکساندر اسمیرنوف، از مدیران شرکت هواپیمایی متروجت (کاگَلیماویا)، شرکت مالک هواپیمای ساقط‌شده، با ذکر این مطلب، در مورد علت سقوط این هواپیمای مسافربری گفت که «نقص فنی منتفی است و علت سقوط، خطای انسانی هم نبوده‌است.»

وی که در یک نشست خبر سخن می‌گفت تأکید کرد که «هواپیماها خود به‌خود در میان آسمان دو نیمه نمی‌شوند.»

یکی از مقام‌های شرکت متروجت نیز خبر می‌دهد که خدمه پرواز این هواپیما پیش از سقوط، هیچ پیام اضطراری نفرستاده و تماسی با برج مراقبت در مصر نداشته‌اند.

هواپیمای ایرباس ای۳۲۱ روسیه که از شرم الشیخ در مصر راهی سن پترزبورگ در روسیه بود روز شنبه برفراز صحرای سینا سقوط کرد و کلیه ۲۲۴ سرنشین آن کشته شدند.

ک مقام هواپیمایی روسیه روز یکشنبه پس از بازدید از محل سقوط هواپیمای مسافربری این کشور در صحرای سینا در مصر گفته بود که این هواپیما پیش از سقوط در آسمان متلاشی شده است. وی با این حال گفته است، برای نتیجه گیری در خصوص دلایل سقوط این هواپیما کمی زود است.

به گزارش رویترز، ویکتور سوروچنگو، مدیر کمیته بین دولتی هواپیمایی روسیه در قاهره گفته بود: «متلاشی شدن هواپیما در آسمان روی داده است و قطعات این هواپیما در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ کیلومتر مربع پراکنده شده است.»

وی با این حال هشدار داد که «هنوز خیلی زود است که برمبنای این اطلاعات نتیجه گیری کرد.»

در همین حال، رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند که کار‌شناسان مصری در حال بررسی محتوای دو «جعبه سیاه» این هواپیما هستند و احتمالا تا چند روز دیگر نیتجه این تحقیقات اعلام خواهد شد.

ساعاتی پس از سقوط این هواپیمای مسافربری روسیه گروه «حکومت اسلامی» در بیانیه‌ای مسئولیت سقوط این هواپیما را برعهده گرفت. این در حالی است که مقام‌های روسی این ادعا را رد کرده‌اند.

در همین حال، شرکت‌های هوایی قطر، امارات، بحرین و کویت اعلام کرده‌اند که تا زمان مشخص شدن علت سقوط هواپیمای روسی، از پرواز بر فراز شبه جزیره سینا خودداری می‌کنند. شرکت‌های هوایی ایرفرانس-‌کی‌ال‌ام و لوفت‌هانزا نیز دیروز اعلام کرده بودند، فعلا از پرواز بر فراز این منطقه در مصر خودداری خواهند کرد.

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر نیز تاکید کرده است: ماه‌ها طول خواهد کشید تا علت واقعی سقوط این هواپیما مشخص شود و در این مدت دولت مصر در تحقیقات به روسیه کمک خواهد کرد.

هواپیمای سقوط کرده از نوع ایرباس آ-۳۲۱ است و به شرکت هواپیمایی کاگَلیماویا تعلق دارد.

مقام‌های روسی می‌گویند ارتباط این هواپیمای مسافربری پس از پرواز با برج مراقب در قبرس قطع شده و از صفحه‌های رادار هم ناپدید شده‌بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG