لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۱

عربستان سعودی در تلاش برای اطمینان از این موضوع است که پس از کاهش تولید نفت همه نیاز خریداران آسیایی‌اش را بدون اینکه جذب رقبا شوند برآورده خواهد کرد.

به گزارش بلومبرگ و به نقل از افراد آگاه از موضوع، آرامکو، شرکت نفت دولتی این کشور، کل محموله قراردادی به مقصد پالایشگرهای آسیایی برای ماه مارس را تحویل خواهد داد.

به گفته یک مقام مسئول در یکی از شرکت‌های خریدار نفتی منطقه، آرامکو دست کم به یکی از پالایشگرهای شمال آسیا مقادیر اضافی نفت خام سبک داده است.

در حالی‌که کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه طبق توافقی که با دیگر تولیدکنندگان بین‌المللی داشتند تولیدشان را کاهش داده‌اند حجم نفت عرضه شده از مناطقی شامل حوزه اقیانوس اطلی و میادین نفتی آمریکا افزایش یافته است. این امر به این دلیل است که نفت شاخص منطقه دبی در برابر برنت اروپا و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تقویت شده است. اگرچه عربستان تولیدش را کاهش داده است اما در تلاش است بازار مصرف‌کنندگان عمده‌ای مانند چین، ژاپن، و کره جنوبی را از دست ندهد.

به گفته افراد آگاه، دست کم هفت پالایشگر شمال آسیا و دو پالایشگر جنوب شرقی آسیا کل حجم قراردادی نفت خام خود را برای ماه آینده دریافت کرده‌اند.

حجم نفت برنامه‌ریزی شده در ماه مارس به دنبال کاهش نسبتاً کم فروش به آسیا تا این فصل از سال در مقایسه با دیگر مناطق شامل آمریکا و اروپا اتفاق افتاده است. ماه گذشته، آرامکو عرضه به کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، و تایوان را حفظ کرد در حالی‌که بارگیری به مقصد چند مشتری در چین و کشورهای جنوب آسیا را کاهش داد.

توافق تاریخی میان تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر تولیدکننده با هدف کاهش تولید در اول ژانویه امسال اجرایی شد. طبق این توافق، تولیدکنندگان متعهد شدند تولید روزانه خود را در ۶ ماه نخست ۲۰۱۶ تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش دهند.

نفت وست تگزاس اینترمدیت در ماه دسامبر نخستین بار در دست کم سه ماه گذشته با قیمت پایین‌تر از نفت خام دبی معامله شد. نفت خام آمریکا روز پنج‌شنبه ۷۸ سنت کمتر از رقیبش در خاورمیانه به فروش رسید. تفاوت قیمت نفت مرغوب برنت با نفت دبی در ماه گذشته به ۱ دلار و ۲۷ سنت رسید که کمترین میزان از سپتامبر ۲۰۱۵ تاکنون است.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه آوریل با ۵ سنت افزایش به ۵۵ دلار و ۶۸ سنت رسیده است. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز برای تحویل در ماه مارس با ۷ سنت افزایش به ۵۳ دلار و ۷ سنت رسیده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG