لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۸

شیخ‌زاده «مقدمات» دیدار دانشمند هسته‌ای با روحانی را فراهم کرده بود


احمد شیخ زاده (چپ) به همراه وکیلش در دادگاه فدرال بروکلین

دادستان‌های ایالات متحده اعلام کردند که یک مشاور پیشین دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، یک دانشمند اتمی ساکن ایالات متحده را برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی و مذاکره دربارهٔ برنامه هسته‌ای این کشور استخدام کرده بود.

اشاره این دادستان به احمد شیخ‌زاده، مشاور اسبق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل است که آذرماه سال گذشته، اتهام‌های خود مبنی بر ارائه اظهارنامه مالیاتی نادرست و همکاری برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفته بود.

به گزارش روز جمعه (۹ تیر) خبرگزاری رویترز، پرونده آقای شیخ‌زاده، حاوی اتهام‌های جنایی نیست و منجر به مجازات کیفری علیه وی نخواهد شد، اما به منظور حمایت از درخواست دادستان‌های آمریکا مبنی بر صدور حکم زندان طولانی‌تر برای شیخ‌زاده به دلیل اتهام‌های مالیاتی‌اش مطرح شده است.

وی نوامبر سال گذشته به اتهام فرار مالیاتی و تلاش برای نقض تحریم‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران مجرم شناخته شد، اما اتهام‌های وی ارتباطی با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ندارد.

دادستان‌های آمریکا بر اساس اسنادی که در این زمینه ارائه شده، گفته‌اند که شیخ‌زاده از حدود سال ۲۰۰۵ مقدمات دیداری را میان یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا با حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران و مسئول پیشین پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، فراهم کرده بود.

استیو زیسو، وکیل احمد شیخ‌زاده گفته تنها هدف موکلش از تلاش برای برقراری روابط میان دو کشور، ایجاد صلح میان دو طرف بوده است.

دادستان‌های آمریکایی هویت این دانشمند هسته‌ای که به گفته آنها دارای ملیت ایرانی بوده و در یک نیروگاه هسته‌ای در آمریکا فعالیت می‌کرده را فاش نکرده‌اند.

آن‌طور که این دادستان‌ها گفته‌اند، این دانشمند هسته‌ای، به جمهوری اسلامی برای مذاکره با دیگر کشورها بر سر برنامه هسته‌ای‌اش مشاوره داده است.

به عنوان مثال وی اطلاعاتی دربارهٔ تعداد سانتریفیوژهایی که ایران برای دستیابی به اهداف هسته‌ای‌اش به آن‌ها نیاز دارد در اختیار مقام‌های این کشور قرار داده است.

کمک به انتشار پیام‌های عمومی ایران در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش نیز از دیگر اتهام‌های شیخ‌زاده اعلام شده است.

به گزارش رویترز، دادستان‌های آمریکا خواستار مجازات حبس تا چهار سال و ۹ ماه برای احمد شیخ‌زاده شده‌اند.

با این حال عنوان شده که با توجه به اسناد ارائه شده علیه وی در دادگاه روز جمعه مجازات وی می‌تواند طولانی‌تر شود.

آن‌طور که وکیل شیخ‌زاده اعلام کرده حکم نهایی موکلش ۱۷ ژوئیه اعلام می‌شود.

بر اساس این گزارش، زیسو در نامه‌ای از دادگاه درخواست کرده با توجه به اسناد جدید ارائه شده، صدور حکم علیه شیخ‌زاده را به تعویق بیندازند.

احمد شیخ‌زاده، مشاور هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در فروردین ماه سال ۹۵ از سوی دادستان‌های آمریکا و در دادگاه فدرال بروکلین نیویورک به نقض تحریم‌های علیه ایران متهم شد.

وی ابتدا اتهام‌های خود مبنی بر نقض تحریم‌ها، پول‌شویی و مسائل مالیاتی را نپذیرفت و ابراز بی‌گناهی کرد.

وی با این حال در آذرماه همان سال به گفته استیو زیسو، وکیلش، ضمن پذیرش اتهام‌های خود، در توافقی با دادستانی پذیرفت در خصوص حکم حداکثر ۵ سال و ۳ ماه زندان درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، آقای شیخ‌زاده همچنین پذیرفته بود بیش از ۱۴۷ هزار دلار بپردازد.

وی در ۲۵ مارس سال گذشته با ضمانت نقدی سه میلیون دلاری موقتاً از زندان بروکلین آزاد شده و به دستور مراجع قضایی با دستگاه‌های الکترونیکی مخصوص متهمان تحت کنترل بود.

در اعلام جرم علیه وی تأکید شده که این فرد، روابط تجاری خود با ایران را به وزارت خزانه‌داری آمریکا اطلاع نداده و بنابراین مقررات مربوط به کنترل و اعمال محدودیت بر روابط اقتصادی بین دو کشور را نقض کرده است.

براساس مدارک دادستانی، او از سال ۲۰۰۸ به عنوان مشاور هیئت نمایندگی ایران از این نهاد به صورت نقدی و ماهانه حقوق می‌گرفته و این پول‌ها را در «سیتی‌بانک» پس‌انداز می‌کرده است.

دادستان‌ها همچنین گفته‌اند که شیخ‌زاده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میزان درآمد خود را کمتر از میزان واقعی به اداره مالیات آمریکا اعلام کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG