لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۵۷

«کشف» ویروس رایانه‌ای جاسوسی در هتل‌های محل مذاکرات اتمی


عکس تزئینی است
عکس تزئینی است

شرکت حفاظت و امنیت رایانه‌ای «کاسپرسکی» روسیه می‌گوید در سه هتل میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ یک ویروس‌ کامپیوتری جاسوسی یافته‌ است که، به نظر بسیاری از کارشناسان، جاسوسان اسرائیلی از آن استفاده می‌کنند.

این مطلب را روزنامه آمریکایی وال‌ استریت جورنال روز چهارشنبه، ۲۰ خرداد، بر پایه یافته‌های شرکت کاسپرسکی منتشر کرده‌ است.

بنا بر این گزارش، شرکت کاسپرسکی سال گذشته کشف کرد که یک ویروس جاسوسی کامپیوتری که جاسوسان اسرائیلی از آن استفاده می‌کنند به رایانه‌های این شرکت رخنه کرده‌ است.

کارشناسان کاسپرسکی پس از آن برای کشف این‌ که چه نهادها یا مناطق دیگری مورد حمله این ویروس بوده اقدام به وارسی «میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان» کردند.

به نوشته وال‌ استریت جورنال، متخصصان کاسپرسکی در جریان جستجوی خود به این نتیجه رسیدند که سه هتل محل مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی هدف حمله این ویروس بوده‌اند.

بنا بر این گزارش، این شرکت در هزاران هتل دیگری که به بررسی آنها پرداخته اثری از این ویروس رایانه‌ای ندیده است.

ایران از یک سو و کشورهایی مانند آمریکا و اخیرا اسرائیل از سویی دیگر همدیگر را به حملات سایبری متهم کرده‌اند.

حمله بدافزاری به نام «استاکس‌نت» به تأسیسات ایران یکی از خبرسازترین حملات سایبری سال‌های گذشته است که در سال ۲۰۱۰ میلادی شناسایی شد.

البته طی این مدت ویروس‌ها و بدافزارهایی جز استاکس‌نت نیز مانند دوکو، فلیم و گائوس به ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه حمله کرده‌اند.

شرکت کاسپرسکی هم‌اینک گزارش می‌دهد جاسوس‌افزاری که سه هتل یادشده را هدف قرار داده نسخه بهبودیافته‌ای از ویروس «دوکو» است، ویروسی که در سال ۲۰۱۱ از سوی متخصصان شناسایی شد.

به نوشته وال‌ استریت جورنال، مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی و بسیاری از کارشناسان سایبری می‌گویند که ویروس دوکو برای حساس‌ترین عملیات اطلاعاتی اسرائیل طراحی شده‌ است.

مقام‌های ارشد آمریکایی پیش از این، در سوم فروردین سال جاری گفته‌ بودند که اسرائیل از مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ جاسوسی می‌کند.

در گزارشی که وال‌ استریت جورنال در آن تاریخ در این مورد منتشر کرد آمده بود که «جاسوسی» اسرائیل از مذاکرات با ایران شامل شنود و کسب اطلاعات از جلسات محرمانه مقامات آمریکایی، و تماس اسرائیلی‌ها با خبرچین‌ها و دیپلمات‌ها می‌شود.

کمی پس از انتشار آن گزارش، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، با تکذیب این خبر گفت که «ما از ایالات متحده جاسوسی نمی‌کنیم».

XS
SM
MD
LG