لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۰

نظرسنجی‌ها: سوئیسی‌ها اختصاص ماهانه ۲۵۰۰ دلار به خود را نمی‌پذیرند


پرچم سوئیس

روز یکشنبه ۱۶ ام خردادماه در سوئیس همه‌پرسی در مورد اختصاص ماهانه ۲۵۰۰ فرانک سوئیس، حدوداً معادل ۲۵۰۰ دلار، به همه شهروندان این کشور تحت عنوان دستمزد پایه در حال برگزاری است

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر مردم این کشور با اختصاص این پول به خود مخالف‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیش‌بینی‌های سیستم جهانی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم سوئیس این طرح را رد خواهند کرد.

اولین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد حدود ۷۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی این ابتکار را که توسط صاحب کافه بازل، دانیال هائنی و شرکایش مطرح شده بود تحت سیستم دموکراسی سوئیس رد کردند.

حامیان این طرح اختصاص ۲۵۰۰ ماهانه فرانک (۲۵۶۳ دلار) به بزرگسالان این کشور و ۶۲۵ فرانک به کودکان زیر ۱۸ سال معتقدند این طرح باعث ترویج کرامت انسانی و خدمات عمومی خواهد شد. مخالفان که دولت سوئیس هم از جمله آنان است معتقد هستند این طرح هزینه‌های زیادی به بار خواهد آورد، موجب ضعف اقتصاد خواهد شد، و مردم را از کار و تلاش بیشتر دلسرد خواهد کرد.

بازل هائنی نظریه‌پرداز این طرح شکست خود را پذیرفته اما معتقد است به یک پیروزی اخلاقی دست یافته‌است. او در گفت‌وگو با سازمان پیش‌بینی‌های جهانی گفت که روی حمایت ۱۵ درصد حساب می‌کرده که اینک با حمایت ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردم روبه‌رو شده‌است. او گفته‌است وقتی علاقه رسانه‌ها از خارج از کشور را مشاهده کرده توانسته مدعی شود کشورش در یک روند رو به جلوست.

کشور سوئیس اولین کشوری است که رفراندمی را با تأکید بر دریافت درآمد غیر مشروط برای همه مردم این کشور برگزار می‌کند با این حال کشورهای دیگر مانند فنلاند هم در حال بررسی این طرح هستند.

دولت سوئیس رای‌دهندگان را تشویق کرده به این طرح رای مثبت ندهند با این استدلال که چنین طرحی هزینه‌های زیادی در بر داشته و باعث تضعیف انسجام اجتماعی می‌شود.

این طرح شامل تغییر در تمام یا بخشی از منافع اجتماعی مردم است. هیئت وزیران دولت سوئیس گفته‌است هدف اساسی این طرح را به رسمیت شناخته اما این طرح هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۸ میلیون فرانک سوئیسی را سالانه در بردارد که اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند و افراد کم‌درآمد را نسبت به کار دلسرد می‌کند.

بخش اعظم این هزینه‌ها را می‌توان با پرداخت از تأمین اجتماعی پر کرد اما کاهش هزینه‌های عمده و یا بالارفتن مالیات می‌تواند موجب ایجاد شکافی بالغ بر ۲۵ میلیون شود.

XS
SM
MD
LG