لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۵۶

ترکان: جریانی می‌خواهد با پول‌های کثیف در آوردگاه سیاسی شرکت کند


اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران

مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران می‌گوید که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، یک «جریان برنامه‌ریزی شده» با خود داشت و افراد این جریان می‌خواهند با پول‌های کثیف «در آوردگاه‌های سیاسی سال ۹۴ شرکت کنند.»

وی در باره این «جریان» افزود که «هزار بار پوستین خود را عوض کنند نمی‌توانند دست‌های آلوده به فسادشان را بپوشانند.»

اکبر ترکان روز شنبه، ۱۶ اسفند، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت حزب تازه تاسیس ندای ایرانیان گفت که «همین الان پول‌های کثیف و قاچاق بخشی از مدیریت کشور را درگیر کرده‌است ما نباید اجازه تکرار این امر را بدهیم.»

وی تصریح کرد: «احمدی‌نژاد یک فرد یا یک دولت نبود. یک جریان برنامه‌ریزی شده را به خود داشت. این جریان اکنون مدعی است که احمدی‌نژاد را نمی‌شناسد. در حالی که اینطور نیست.»

آقای ترکان اضافه کرد: «این جریان فکری، سیاسی و اقتصادی منافع‌اش در استفاده از موقعیت‌های بادآورده دولت قبل بود حتی اگر ده بار هم خودشان را غسل کنند و آب بکشند نمی‌توانند تخلفات خود و همراهیشان با تخلفات را انکار کنند.»

مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران گفت: «آن‌ها با این پول‌های کثیف می‌خواهند درآوردگاه‌های سیاسی سال ۹۴ شرکت کنند... نمی‌گذاریم عده‌ای با پول‌های کثیف در سال ۹۴ به پیروزی برسند. هر جا نیاز به افشا باشد این کار را می‌کنیم.»

در همین حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز شنبه، دوم اسفند، گفته بود که بخشی از پول‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر «در حوزه سیاست وارد می‌شود و در قالب کمک در انتخابات و تصمیم‌سازی‌ها مصرف می‌شود.»

این سخنان آقای رحمانی فضلی اعتراض رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و ۳۰ نماینده با امضای نامه‌ای خواستار احضار او به مجلس برای توضیح درباره گفته‌هایش شده‌اند.

در واکنش به این اعتراض‌ها، آقای رحمانی فضلی روز پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند، اعلام آمادگی کرد که در جلسه‌ای غیرعلنی «فرایند پول‌های کثیف در اقتصاد» ایران را برای نمایندگان توضیح دهد.

وی در عین حال اعلام کرد که در سخنان پیشینش نگفته‌است که «انتخابات کنونی دچار مشکل است»، بلکه تذکر داده که «دارندگان پول‌های کثیف می‌خواهند برای خود حاشیه امن ایجاد کنند.»

«دولت اگر بخواهد می‌تواند اسامی آنان را فاش کند»

اکبر ترکان روز شنبه در ادامه مصاحبه خود گفت: «در داخل کسانی هستند که مانع حرکت دولت یازدهم‌اند.

کسانی که تا دیروز دستشان در جیب دولت بود و امروز این دست کوتاه شده‌است مانع حرکت ما هستند هر جا ما به نقطه کانونی فسادهای آن‌ها می‌رسیم سر و صداها بلند می‌شود.»

وی اضافه کرد: «کسانی که در فاجعه دولت احمدی‌نژاد شریک بودند امروز خود را مبرا از هر گونه گناهی می‌دانند. کسانی که از مفاسد اقتصادی رانت و رشوه گرفتند تا همراه باشند و سکوت نکنند امروز خود را علیه‌السلام می‌دانند.

مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: «این‌ها نمی‌دانند که تمام اسامی آنها موجود است و دولت اگر بخواهد می‌تواند اسامی آنان را فاش کند.»

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، گزارش‌های زیادی درباره تخلف‌های مالی دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، منتشر شده‌است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز پنج‌شنبه ۳۰ بهمن گفته بود که ۷۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های کشور طی پنج تا شش سال «خورده و قورت داده شده‌است.»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز روز دوشنبه ۱۳ بهمن تاکید کرده بود که «در دوره گذشته» بیشترین شعار در تاریخ کشور برای مبارزه با فساد داده شد اما «بیشترین فسادها و بزرگ‌ترین فسادهای قرن» در این دوره اتفاق افتاد.

در همین حال اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نیز بارها از به گفته او سکوت در برابر «فسادهای» دولت محمود احمدی‌نژاد و همچنین «تخریب» دولت حسن روحانی انتقاد کرده‌است.

از جمله وی روز چهارشنبه ۹ مهر نیز «آمار رسمی تخلفات» دولت پیشین ایران را «تأسف‌برانگیز» خوانده و گفته بود، کسانی که همه اقدامات آن دولت را با همه «رسوایی‌ها و فسادها» تقدیس می‌کردند، امروز در مقابل هر برنامه دولت حسن روحانی فریاد «وا اسلاما» سر می‌دهند.

XS
SM
MD
LG