لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۱

حکم ۲۶ سال زندان به جرم «توهین به مقدسات» برای هنرپیشه پاکستانی


وینا ملک، هنرپیشه و مدل پاکستانی

دادگاه ضدتروریسم پاکستان یک هنرپیشه زن این کشور به نام «وینا مَلِک» را به جرم «توهین به مقدسات اسلام» به ۲۶ سال زندان محکوم کرده‌است.

به نوشته رسانه‌ها، او در یک برنامه تلویزیونی به همراه آوازی مذهبی با مضمون ازدواج دختر پیامبر اسلام رقصیده است و این باعث خشم عده زیادی در پاکستان شده است.

دادگاه نه تنها وینا ملک، بلکه شوهر او اسد بشیر خان، و میر شکیل‌الرحمان، صاحب شبکه تلویزیون «جیو» که این برنامه را پخش کرده را هم به ۲۶ سال زندان محکوم کرده‌است.در فهرست نام محکوم‌شدگان نام «شایسته وحیدی»، مجری این برنامه تلویزیونی، نیز به چشم می‌خورد.

روزنامه انگلیسی‌زبان «ایندیا تودی» می‌نویسد وینا ملک که هم‌اینک پاکستان را ترک کرده و به دبی رفته‌است در واکنش خود را بی‌گناه دانسته و گفته‌است که «به عنوان یک مسلمان من اعتقادی قوی به دین اسلام دارم و من و شوهرم به عنوان مسلمان نهایت احترام را برای پیغمبر علیه السلام و اهل بیت گرامی او و صحابه عزیز قائل هستیم.»

به نوشته این روزنامه وینا ملک و شوهرش هم‌اینک از دادگاه درخواست فرجام کرده‌اند و سازمان عفو بین‌الملل و گروه‌های حقوق بشری نیز از آنها اعلام حمایت کرده‌اند.

به نوشته روزنامه «ایندپندنت» برنامه شبکه تلویزیونی «جیو» که در ماه مه پخش شد موجی از جنجال را در کشور پاکستان ایجاد کرده‌است و این در حالی است که برنامه‌هایی مشابه در گذشته با بی‌تفاوتی عموم یا واکنش عده اندکی مواجه شده بود.

وینا ملک در حال تبلیغ فیلم جدیدش «زندگی ۵۰-۵۰» در مومبای هند
وینا ملک در حال تبلیغ فیلم جدیدش «زندگی ۵۰-۵۰» در مومبای هند

به نوشته این روزنامه، در همین حال برخی پا را فراتر نهاده و این ایده را مطرح کرده‌اند که ارتش پاکستان پشت این ماجرا بوده و با ترتیب دادن صحنه یاد شده قصد داشته جنگی مذهبی را علیه این شبکه تلویزیونی به راه بیندازد.

وینا ملک به تازگی در یک مصاحبه با روزنامه انگلیسی‌زبان «گالف نیوز» چاپ دبی در واکنش به حکم زندان خود گفت: «۲۶ سال! دست بردارید. ۲۶ سال یعنی یک عمر... اما من به دادگاه‌های عالی پاکستان اعتماد دارم. وقتی حکم نهایی آنها صادر شود، عدالت در حق من اجرا خواهد شد. هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد.»

در بخشی از حکم قاضی دادگاه شهر گیلگیت در منطقه بَلتِستان در شمال پاکستان آمده‌است: «نظر به اینکه اعمال معاندانه متهمان احساسات مسلمانان کشور را جریحه‌دار کرده و موجب ناراحتی آنها شده، و نیز با توجه به اینکه در مقابله با چنین جرایمی نمی‌توان و نمی‌بایست با اغماض برخورد کرد، حکم دادگاه بر برخورد شدید با چنین گرایش‌هایی است...»

با این همه، این احتمال وجود دارد که خانم ملک به رغم حکم دادگاه روانه زندان نشود، چرا که حکم یادشده توسط دادگاهی در شهر گیلگیت صادر شده و این شهر نیز در حاکمیت مشترک پاکستان و کشمیرِ هند قرار دارد؛ بنابراین، احکام صادره در این منطقه به عنوان بخشی جدا از بقیه کشور پاکستان در دیگر نقاط این کشور لازم‌الاجرا نخواهند بود.

در همین حال خانم ملک - که هم اینک در دبی به سر می‌برد - تصریح کرده که قصد دارد به کشور خود بازگردد: «من همیشه شخصیتی داشته‌ام که به دل مشکلات زده‌ام و در زندگی‌ام فراز و فرودهای بسیاری دیده‌ام و این بار هم مطمئنم که هیچ کار نادرستی انجام نداده‌ام».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG