لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۳

بازداشت دو تن از رهبران مخالفان رئیس‌جمهوری ونزوئلا


یکی از حوزه‌های رأی‌گیری یک‌شنبه در ونزوئلا.

گزارش ها حاکیست پس از آن‌که دو تن از رهبران مخالفان دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا در واکنش به برنامه دولت برای تضعیف قدرت پارلمان این کشور فراخوان اعتراض دادند، مقام‌های امنیتی ونزوئلا با ورود به منازل این دو تن آنها را بازداشت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لئوپولدو لوپز و آنتونیو لِدِزما پیش از بازداشت در حصر خانگی به‌سر می‌بردند.

اکثریت پارلمان ونزوئلا در دست مخالفان است اما دولت ونزوئلا روز یک‌شنبه برای تشکیل یک نهاد جدید به نام «مجلس مؤسسان» رأی‌گیری برگزار کرد؛ این نهاد که نزدیکان رئیس جمهوری ونزوئلا عضو آن هستند اختیار خواهد داشت با پارلمان را منحل و قانون اساسی را بازنویسی کند.

دولت ونزوئلا می‌گوید که در رأی‌گیری یک‌شنبه بیش از ۴۰ درصد از واجدان شرایط شرکت کردند و نتیجه این رأی‌گیری برای دولت «موفقیت‌آمیز» بوده است.

گروه‌های اپوزیسیون درصد شرکت‌کنندگان را کمتر از نصف آنچه دولت اعلام کرده می‌دانند و دولت را متهم به تقلب در جریان رأی‌گیری می‌کنند.

به نوشته رویترز، دو رهبر دستگیرشدهٔ معترض هر دو از شهرداران سابق کاراکاس،‌پایتخت ونزوئلا، هستند و تماس‌های این خبرگزاری با وزارت اطلاعات ونزوئلا برای دریافت اطلاعات از وضعیت آنها بی‌نتیجه بوده است.

در اعتراضاتی که همزمان با رأی‌گیری یادشده در خیابان‌های ونزوئلا برگزار شد دست‌کم ۱۰ نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای جنوبی ازجمله آرژانتین، برزیل، کلمبیا و مکزیک نیز با این رأی‌گیری مخالفت کرده‌اند و می‌گویند که «باعث تخریب» دموکراسی ونزوئلا می‌شود.

دولت مادورو انتقادهای این کشورها و اپوزیسیون را رد کرده و می‌گوید که این تغییر، «صلح و آرامش» برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

ایالات متحده روز دوشنبه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و تمامی اعضای «مجلس مؤسسان» جدید این کشور را مورد تحریم مستقیم قرار داد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، درباره این اقدام کشورش گفت که «انتخابات غیرقانونی دیروز بر دیکتاتور بودن مادورو مهر تأیید می‌زند و نشان می‌دهد که او به خواست مردم ونزوئلا اعتنایی نمی‌کند.»

بنا بر گزارش‌ها، نیکلاس مادورو در واکنش به این تحریم‌ها، ضمن «امپریالیست» خواندن ایالات متحده گفت که «افتخار» می‌کند که از سوی آمریکا تحریم شده است.

او همچنین گفت که «دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با دخالت در امور ونزوئلا دارد بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را مرتکب می‌شود.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز یک‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده «علیه معماران تمامیت‌خواهی [در ونزوئلا] تدابیری فوری و قوی» اتخاذ خواهد کرد که شامل تحریم بخش انرژی و نفت آن کشور می‌شود.

ایالات متحده بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا است و در صورت انجام تحریم یادشده، شرایط اقتصادی ونزوئلا با مشکلات عدیده جدیدی روبه‌رو خواهد شد.

ونزوئلا با وجود دارا بودن یکی از بزرگ‌ترین منابع نفت در جهان، از بالاترین نرخ تورم در جهان رنج می‌برد و مردم این کشور با کمبود مزمن مایحتاج اولیه مواجه هستند.

این کشور از ماه آوریل با اعتراض‌های گسترده روبه‌رو بوده که تاکنون جمعاً دست‌کم ۱۱۳ کشته برای گذاشته است؛ گروه‌های مخالف روز یک‌شنبه اعلام کردند با وجود سرکوب شدید، همچنان به اعتراض‌های خود ادامه خواهند داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG