لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۱۸

واکنش ویکی‌لیکس به ادعای رشوه گرفتن احمد شهید: سند را نشان بدهید


وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس که چندی پیش اسناد متعددی از مکاتبات داخلی کادر دیپلماتیک عربستان سعودی را منتشر کرد از کسانی که مدعی وجود سندی مبنی بر رشوه گرفتن گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران از عربستان شده‌اند خواست این سند را نشان دهند.

ویکی‌لیکس در یک پیام توئیتری که روز دوشنبه، پنجم مرداد، منتشر شد از مدعیان این موضوع خواست تا دست‌کم پیوندی الکترونیکی به سندی را ارائه دهند که ادعا شده در میان اسناد ویکی‌لیکس است.

در همین حال، شبکه خبر ایران نیز گزارش می‌دهد که احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، نیز دریافت رشوه از مقام‌های سعودی به منظور «جهت‌دار کردن» گزارش‌های خود در مورد ایران را تکذیب کرده‌ است.

شبکه خبر ایران، خبرگزاری ایلنا، و باشگاه خبرنگاران روز دوشنبه در گزارشی به نقل از پایگاه خبری «الوعی نیوز» نوشتند که بر اساس سندی که توسط پایگاه ویکی‌لیکس درز کرده است، سفارت عربستان سعودی در کویت مبلغی معادل یک میلیون دلار به احمد شهید پرداخت کرده تا دربارهٔ ایران گزارش‌هایی جهت‌دار منتشر کند.

این منابع خبری ایرانی به نقل از «الوعی نیوز» نوشتند که «احمد شهید پس از دریافت این رشوه مراتب تشکر عمیق خود را از وزیر امور خارجه عربستان ابراز کرده و وعده داده است تا همه تلاش و توان خود را برای تشدید مواضعش در قبال پرونده ایران به کار گیرد».

شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل روز هفتم فروردین سال جاری با تصویب قطعنامه‌ای مأموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را برای چهارمین سال پیاپی تمدید کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون به آقای شهید اجازه سفر به ایران و بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور از نزدیک را نداده است.

در همین حال احمد شهيد در گزارش‌های خود اعلام کرده‌ است که وضعيت حقوق بشر در ايران در دوران رياست جمهوری حسن روحانی «بدتر» شده‌ است.

از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی نسبت به احمد شهید انتقادهای تندی ابراز می‌کنند، از جمله مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، آقای شهید را متهم کرده‌ است که «روش‌های نادرست و غیرقانونی و جهت‌دار و پیش‌داوری» را پایه کار خود قرار داده‌ است.

XS
SM
MD
LG