لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۲

افزایش شمار کشته ها در آستانه ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه


یکی از حملات اخیر نیروهای بشار اسد به شهر حمص در سوریه.
در حالی که گروهی ۵۰ نفره از ناظران اتحادیه عرب قرار است عصر دوشنبه برای بررسی نحوه اجرای توافقنامه ماه گذشته برای پایان دادن به خونریزی‌ها، وارد سوریه شوند، خبرگزاری‌ها از ادامه سرکوب‌های دولتی در همین روز و کشته شدن ۱۳ نفر در جریان سرکوب‌های دوشنبه خبر می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرده است که «وضعیت در شهر حمص رعب‌انگیز است و گلوله‌باران این شهر طی سه روز اخیر بسیار شدید بوده‌است.»

این بیانیه می‌افزاید: «تیراندازی با تیربارهای سنگین در محله باب عَمرو حمص روز دوشنبه ۱۳ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشته‌است.»

شورای ملی سوریه روز یک‌شنبه گفت: شهر حمص که از کانون‌های اصلی اعتراضات ۹ ماهه اخیر به رژیم بشار اسد است «به محاصره درآمده و با هجوم ۴۰۰۰ نظامی حکومت سوریه روبه‌رو است.»

این تحولات در حالی روی می‌دهد که در چارچوب توافق‌های جدید با دولت سوریه، هیاتی ۹ نفره از ناظران عرب از روز پنج‌شنبه وارد این کشور شده‌اند تا زمینه را برای سفر هیات‌های بزرگ‌تر از اتحادیه عرب به سوریه را آماده کنند.

هیات بزرگ‌تر از ناظران کشورهای عرب قرار است روز دوشنبه وارد سوریه شود و برنار والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه از این هیات خواسته‌است تا در همین روز بی‌درنگ برای نظارت اوضاع به شهر حمص بروند.

این ناظران قرار است ضمن حقیقت‌یابی از آن چه در سوریه روی می‌دهد، بر حسن اجرای طرح اتحادیه عرب که پیشتر دمشق با آن موافقت کرده بود، نظارت کنند.

برپایه طرح اتحادیه عرب، دولت سوریه متعهد شده‌است که به حضور نیروهای مسلح دولتی در همه مناطق پایان دهد و همه دستگیرشدگان رویدادهای اخیر را آزاد کند. در مقابل اتحادیه عرب میزبان دیدارهای گفت‌وگو میان دولت و اپوزیسیون سوریه می‌شود.

وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، گفته‌است که ناظران اتحادیه عرب پس از بازدید از سوریه «به چشم خود خواهند دید که خشونت‌ها کار تروریست‌های مسلح است.»

در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه سه‌شنبه گذشته گفت که «نیروهای دولتی، در حال انتقال زخمی‌های رخدادهای اخیر به پادگان‌های نظامی است تا ناظران [اتحادیه عرب] از حقیقت آن چه که در سوریه روی می‌دهد، آگاه نشوند.»

دولت‌های غربی و ناظران حقوق بشری، دولت سوریه را مسئول خونریزی‌های ۹ ماهه اخیر می‌دانند که براثر آن تاکنون بیش از پنج هزار نفر از شهروندان سوری جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG