لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۳

بازداشت چهار کاربر فیس‌بوک در شهر سیرجان


خبرگزاری ایسنا روز جمعه از بازداشت چهار کاربر فیس‌بوک در شهر سیرجان خبر داد.
این خبرگزاری به نقل از دادستان عمومی و انقلاب سیرجان اتهام این افراد را تبلیغ علیه نظام و توهین به مقام‌های جمهوری اسلامی در فیس‌بوک عنوان کرده‌است.

جزئیات بیشتر در گزارش زیر:

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00
لینک مستقیم


چهار نفر در سیرجان در ارتباط با آنچه تخلفات اینترنتی عنوان شده، بازداشت شدند. خبرگزاری «ایسنا» روز جمعه با انتشار این خبر به نقل از دادستان عمومی و انقلاب سیرجان، اتهام این افراد را تبلیغ علیه نظام و توهین به مقام‌های جمهوری اسلامی در فیس‌بوک عنوان کرده‌است.

مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب سیرجان، همچنین گفته‌است این افراد با حکم قضایی بازداشت شده‌اند و تحت بازجویی قرار دارند.

محمدحسین آغاسی، حقوقدان و وکیل دادگستری در تهران، درباره جرایم اینترنتی و مجازات تعیین شده برای این جرایم به رادیو فردا می‌گوید: «به موجب قانون کلیه اقدامات افراد در فضای مجازی چنانچه در قانون جرم شناخته شده باشد از جمله اهانت و توهین به افراد، اشاعه اکاذیب، هک کردن سایت‌ها و از این قبیل موارد که خیلی گسترده و مفصل است قانون این افراد را قابل مجازات شناخته‌است. حتی در تهران به دلیل کثرت ارتکاب این گونه جرایم و وجود این گونه پرونده‌ها دادسرای مخصوصی تحت عنوان دادسرای ناحیه ۳۱ تاسیس شده و قضات متعددی در آن به کار مشغول هستند و پرونده‌ها عموما توسط بخشی از وزارت اطلاعات یا نیروی انتظامی که فقط به این منظور ایجاد شده رسیدگی می‌شود و این دادسرا برای پرونده‌ها قرار صادر می‌کند و در دادگاه برای آن مجازات تعیین می‌شود.»

دادستان عمومی و انقلاب سیرجان انتشار تصاویر بدون حجاب در فضای اینترنت را هم جرم توصیف کرده‌است.

محمدحسین آغاسی می‌افزاید: «مجازاتی که برای مرتکبین این گونه جرایم تعیین شده مختلف و متنوع است، از جزای نقدی گرفته تا مجازات حبس و حتی در برخی موارد این افراد اجازه ندارند از اینترنت استفاده کنند. این قانون وجود دارد و مجازات‌های مختلفی برای این جرایم تعیین شده‌است. حتی قانون‌گذار داشتن فیلترشکن را هم جرم دانسته که البته در ایران بسیاری از مردم از آن استفاده می‌کنند و امکان کشف آن کمی سخت است.»

دادستان عمومی و انقلاب سیرجان علاوه بر «فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقامات، انتشار تصاویر بدون حجاب در فضای اینترنت» را هم جرم توصیف کرده‌است.

مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب سیرجان، در ادامه گفته‌است کسانی که تا کنون این موارد را در فضای مجازی رعایت نمی‌کردند بدانند از این پس در صورت ادامه و تکرار، احکام شدیدی در انتظار آنها است. او همچنین گفته‌است این بازداشت‌ها سابقه داشته و برای برخی از مجرمان اینترنتی هم حکم زندان صادر شده‌است.

جمهوری اسلامی ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برخی از وب‌سایت‌ها از جمله یوتیوب و شبکه اجتماعی فیس‌بوک را فیلتر کرده‌است.

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گویند فیس‌بوک متعلق به سازمان اطلاعاتی آمریکا است و هدفش سرقت اطلاعات کاربران و جنگ نرم با ایران است.
  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG