لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۳

مجلس: نشست احمدی‌نژاد با نمایندگان علنی و چهار ساعته خواهد بود


سخنگوی مجلس می‌گوید که اگر رییس‌جمهوری می‌خواهد تنها خودش صحبت کند انتظار تعامل وجود ندارد.
سخنگوی مجلس شورای اسلامی می گوید محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران که خواستار سخنرانی در مجلس شده قرار است روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه جلسه‌ای چهار ساعته و علنی با نمایندگان مجلس داشته باشد.

عبدالرضا مصری روز یکشنبه، ۲۴ دی، به خبرگزاری فارس گفته است که «این جلسه مستقیما هم از رادیو پخش می‌شود مگر اینکه درخواستی در این رابطه به مجلس برسد.»

دفتر ریاست جمهوری ایران هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به هیات رییسه مجلس اعلام کرد که محمود احمدی نژاد خواستار حضور در مجلس و سخنرانی درباره «اوضاع کشور و مسائل اقتصادی» است.

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با فارس افزود که «قرار است در این جلسه تعدادی از نمایندگان مجلس هم صحبت کنند و مسائل شان را با رییس‌جمهوری در میان بگذارند.»

مصری ادامه داد: «البته ما شایعاتی شنیده‌ایم که قرار است رییس‌جمهوری یک ساعت گزارش دهد و برود اما این موضوع تاکنون به صورت رسمی به ما اعلام نشده است.»

سخنگوی هیات رییسه مجلس با بیان اینکه «در کل، نمایندگان خواستار صحبت در این جلسه هستند» گفت که «نمایندگان قصد دارند در جلسه، مطالبات مردم مثل بیکاری و تورم را مطرح کنند و در مورد آن راهکارهای خود را ارائه دهند.»

مصری گفت: «اگر درخواست رییس‌جمهوری این است که فقط خودش صحبت کند انتظار تعامل وجود ندارد؛ مجلس و دولت باید در فضای صمیمی با هم صحبت کنند و اگر فقط رییس‌جمهوری صحبت کند برای مردم عایدی ندارد و این جلسه مفید نخواهد بود.»

پیش از این محمدرضا تابش، نماینده اردکان، به خبرگزاری «خانه ملت» گفته بود که «اوضاع کلی کشور و شرایط اقتصادی از جمله موضوعات و محورهای» صحبت احمدی‌نژاد در مجلس خواهد بود.

حضور محمود احمدی‌نژاد در صحن علنی که به گفته هیات رییسه مجلس، هفته گذشته به دلیل «مشغله کاری» رییس جمهوری ایران به تعویق افتاده بود در ادامه بروز کشمکش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی میان دولت و مجلس مطرح شد.

یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد اختلاف بین دولت و مجلس، مسئله اجرای فاز دوم طرح حذف یارانه‌ها از سوی دولت دهم است که در همین راستا مجلس با تصویب طرحی، افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال ۹۱ را ممنوع کرد و دست دولت را برای ادامه طرح حذف یارانه‌ها بست.

برکناری وزیر ارتباطات و وزیر بهداشت و درمان طی یک ماه اخیر و قصد دولت برای استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست جمهوری که گفته می‌شود «خارج از ضوابط قانونی» است، از دیگر حوزه‌های تنش میان دولت و مجلس است.

مخالفت‌ها در مجلس با مصوبه دولت در مورد استخدام‌های یادشده تا جایی پیش رفت که احمد توکلی، نماینده مجلس، گفت باید در «عقل وزاری دولت» که موافق این مصوبه بوده‌اند شک کرد و رییس مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، این مصوبه را رسما مغایر قانون اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG