لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۹

درگیری در تجمع ضد جنگ ایران در تورنتو


تظاهرات ضدجنگ و تحریم در تورنتو. ۷ مارس ۲۰۱۲.
تظاهرات ضدجنگ و تحریم در تورنتو که برای مخالفت با سیاست‌های دولت‌های کانادا، آمریکا و اسرائیل در قبال ایران توسط دو نهاد کانادایی سازماندهی شده بود، به درگیری میان تعدادی از شرکت‌کنندگان منجر شد. مخالفان جنگ و تحریم با دیدن ایرانیانی که با شعار «نه جنگ، نه جمهوری اسلامی» در آنجا حضور پیدا کرده بودند به آنها حمله‌ور شدند.

نسرین خاتم فعال مدنی در تورنتو گفت وقتی با پلاکارد «نه جنگ، نه جمهوری اسلامی» به داخل تجمع وارد شدم چند مرد به من حمله کردند و اگر پلیس در محل حاضر نبود شدیدا مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتم. به گفتهٔ نسرین، پلیس مجبور شد صف تظاهرات ضد جنگ را با آنها جدا کند.

نهادهای «ائتلاف تورنتو برای توقف جنگ» و «اتحاد صلح کانادا» برگزارکنندگان برنامه ضد جنگ و تحریم بودند که مراسم خود را همزمان با حضور نخست وزیر اسرائیل در کانادا سازمان دادند. این برنامه از ساعت دو بعدازظهر روز یکشنبه ۴ مارس در برابر کنسولگری آمریکا در تورنتو آغاز شد و سازمان‌دهندگان پس از یک ساعت و نیم، اجتماع‌کنندگان را به سمت کنسولگری اسرائیل هدایت کردند.

نیاز سلیمی عضو نهاد «ائتلاف تورنتو برای توقف جنگ» و از سازمان‌دهندگان این تظاهرات به رادیو فردا گفت: اتحادیه ما بر اساس قوانین خود تنها با جنگ در دنیا مخالفت می‌کند و در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کند.

این فعال ضد جنگ در مورد درگیری در تظاهرات گفت: برخورد از طرف برگزارکنندگان نبود. اینجا گروه‌ها و افراد مختلف آزادانه شرکت کرده‌اند و ممکن است به دلیل اینکه با نظرات هم مخالفت داشته باشند درگیر شده باشند. خانم سلیمی حضور افرادی در تظاهرات که نقض حقوق بشر در ایران را قبول ندارند ممکن دانست.

موری صفی عضو «مرکز بین‌المللی حقوق بشر در ایران» که در این مراسم پلاکاردهای «حقوق بشر برای ایران»، «آزادی برای ایران» و «نه به جنگ، نه به جمهوری اسلامی» در دست داشت، گفت: «من وقتی متوجه شدم چنین برنامه‌ای سازماندهی شده تمایل به حضور داشتم ولی الان می‌بینم که افرادی در اینجا حضور دارند که از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند و پرچم جمهوری اسلامی در دست دارند. ما مخالف جنگ هستیم اما از جمهوری اسلامی که به طور سیستماتیک حقوق بشر را لگدمال می‌کند نباید حمایت کنیم.»

به گفتهٔ این فعال حقوق بشری در تجمع، حضور طرفداران جمهوری اسلامی مشهود بود.

آرش عریزی فعال چپ در تورنتو که در تجمع حضور داشت، گفت: «برخی افراد حزب‌اللهی در تجمع باعث برخورد شدند و ایرانیانی که پلاکارد دیگری در دست داشتند عقب‌نشینی کردند، در حالیکه این حزب‌اللهی‌ها هستند که باید از صف بیرون بروند چون در این تجمعات مردم کشور ما حق دارند حرفشان را بزنند.»

به گفتهٔ آرش «حضور نمایندگان رژیم ایران و اسلامگرایان در اینجا باعث نگرانی بسیار شده و رهبری جنبش ضد جنگ را تحت تاثیر قرار داده‌است.»

سید لاکومبه هماهنگ‌کننده نهاد «اتحاد صلح کانادا» در سطح کانادا در جریان این تظاهرات به رادیو فردا گفت: ما نسبت به خطر بالقوه جنگ با ایران نگران هستیم و در طول این هفته تجمعاتی را در سراسر کانادا سازمان داده‌ایم به دلیل اینکه حمایت استفان هارپر نخست وزیر کانادا از طرح جنگ با ایران آشکار شده و نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار با او به کانادا امده‌است.

این فعال ضد جنگ در ادامه گفت ما تجمعات را ادامه خواهیم داد به‌ویژه که تحریم‌هایی توسط اروپا و آمریکا علیه ایران اعمال شده که فقط به فشار بیشتر بر مردم منجر می‌شود. نمونه آن را در عراق دیدیم که به صدام فشار نیاورد بلکه میلیون‌ها نفر از مردم عراق را از پا درآورد.

سید لاکومبه گفت ایرانیان اگر از نقض حقوق بشر در رنج هستند و یا دیدگاه متفاوتی نسبت به تحولات دارند دیگر تصمیم خودشان است که چگونه با موضوعات برخورد کنند اما ما در اینجا وظیفه داریم در برابر جنگ و تحریم سکوت نکنیم.

یک جوان کانادایی در تجمع که در میان حامیان و داوطلبان برگزارکنندگان تظاهرات بود گفت: من در مورد نقض حقوق بشر در ایران تحقیق کردم ولی به نظرم مشکلات داخلی یک کشوری جنگ و انهدام یک ملت را توجیح نمی‌کند.

یک ایرانی به نام «زهرا» که ده سال است در کانادا زندگی می‌کند در حالی که پرچم جمهوری اسلامی را در دست داشت گفت: آمریکا و اسرائیل حق ندارند در امور داخلی ما دخالت کنند و دولت ایران بهتر می‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

برخی شعارهای این تجمع که به انگلیسی سر داده می‌شدند عبارت بودند از: «اسرائیل خجالت خجالت، حمله به غزه را متوقف کنید، صلح برای ایران، اشغال از افغانستان تا فلسطین جرم است، فلسطین آزاد خواهد شد، هارپر خجالت حجالت.»
XS
SM
MD
LG