لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۱

«تعداد بهاییان دستگیر شده در دو سال اخیر دو برابر شده‌است»


از نشان‌های دینی بهاییان.
خبرهای رسیده از ایران حاکیست طی هفته‌های اخیر ماموران امنیتی بیش از ۲۰ بهایی را در گرگان بازداشت کرده‌اند که هنوز از محل نگهداری و علت بازداشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

در گفت‌وگو با سیمین فَهَندِژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در ژنو، ابتدا از او درباره تاریخ بازداشت و آخرین وضعیت این افراد پرسیده‌ایم:

سیمین فهندژ: بله. ما در طول یک ماه گذشته شاهد دستگیری گسترده افراد بهایی در گرگان بودیم. در ۱۷ اکتبر ماموران امنیتی به منازل ۲۴ بهایی در گرگان یورش بردند و بعد از مصادره وسایل شخصی آنها مثل کامپیوترها، کتاب‌ها و آلبوم‌های شخصی خانوادگی، آنها را دستگیر کردند که ما در حال حاضر اطلاع بیشتری از آن افراد نداریم.

اسامی این افراد چطور؟ اسامی این افرادی که بازداشت شده‌اند منتشر شده‌است؟

بله. اسامی شان منتشر شده‌است ولی هیچ اطلاع دیگری مبنی بر اینکه کجا هستند و وضعیتشان چطور است؟ به ما نرسیده‌است.

اسامی که به دستمان رسیده‌است شامل فرهاد فهندژ، سودابه مهدی‌نژاد، فرح دهقان، فرهمند سناعی، فره سنایی، هوشمند دهقان، کمال کاشانی، پونه سنایی، شهرام جزانی، شعله صمیمی، حنا عقیقیان، شیدا قدوسی، پریوش فناعیان، نوید معلمی، نازی تحقیقی، بهنام حسنی و کاملیا بیدلیان هستند.

این اسامی که اعلام کردید به عنوان افراد بهایی بازداشت شده، چه فعالیت خاصی داشتند که منجر به بازداشت آنان شده‌است؟ شما آیا از فعالیت این افراد خبر دارید؟

تمام بهائیانی که در ایران دستگیر می‌شوند فقط و فقط به این دلیل که بهایی هستند دستگیر می‌شوند. هیچ کار دیگری به جز اینکه بهایی هستند انجام نداده‌اند و الان ما قریب به ۱۲۰ بهایی در زندان داریم که این رقم تا به حال بی‌سابقه بوده‌است یعنی در طول دو سال گذشته تعداد بهائیان دستگیر شده دو برابر شده‌است.

با این که تهمت‌هایی مثل جاسوسی برای اسرائیل یا عضویت در گروه‌های غیر قانونی به این‌ها زده می‌شود ولی اینها فقط و فقط به جرم بهایی بودن است که در زندانند.

پیش از این هم بازداشت گروهی بهائیان اتفاق افتاده‌است. در طول چند ماه گذشته یک بازداشت گروهی بهائیان در سمنان اتفاق افتاد.
معمولا این افراد را که به صورت گروهی بازداشت می‌کنند به چه عنوان تفهیم اتهام می‌کنند و آیا این افراد در روند بازرسی خود حق دسترسی به وکیل را دارند؟


در بسیاری مواقع این افراد وکیل هم ندارند. اصلا پروسه قانونی برای رسیدگی به پرونده شان وجود ندارد و بسیاری وقت‌ها حتی دستگیری آنها بدون ارائه حکم بازداشت صورت می‌گیرد.

در برخی موارد با وثیقه‌های خیلی سنگین آزاد می‌شوند و در برخی موارد هم حکم چهار یا پنج سال زندان را دریافت می‌کنند که باید در زندان بمانند.

این دستگیری‌ها فقط نشانه سرکوب هر چه بیشتر بهائیان و فقط یک نمونه از سرکوبی است که در تمام کشور دارد رخ می‌دهد.
  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG