لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۱۵

مقام وزارت خارجه بریتانیا: بازداشت‌شدگان راهپیمایی سکوت را آزاد کنید


اَلیستـِر برت، مقام وزارت خارجه بریتانیا با مسئولیت‌های ویژه‌ای در امور خاورمیانه.
بریتانیا روز دوشنبه سرکوب شرکت‌کنندگان در «راهپیمایی سکوت» در ایران را «عمیقاً نگران‌کننده» خواند و از مقام‌های ایرانی خواست معترضانی را که در جریان دومین سالگرد انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری بازداشت کرده‌اند بی‌درنگ آزاد کنند.

روز ۲۲ خرداد، شاهدان عینی که خود در «راهپیمایی سکوت» در خیابان ولی‌عصر تهران شرکت کرده بودند به رادیو فردا گفتند که «شمار زیادی» از معترضان در محدوده این خیابان راهپیمایی کردند و مأموران در محدوده این خیابان و دیگر خیابان‌های اصلی شهر تهران اقدام به ضرب و شتم معترضان کرده و چندین نفر را بازداشت کردند.

خبرگزاری دولتی ایرنا از بازداشت «برخی از افراد» در این روز خبر داده ولی وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز یک‌شنبه نوشت که در این روز «چند صد نفر» از معترضان بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اَلیستـِر برت، از مقام‌های مسئول وزارت خارجه بریتانیا با صدور بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «روز گذشته تجمعات بزرگی از ایرانیان با اعتراض خاموش و مسالمت‌آمیز در دومین سالگرد انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۲۰۰۹ شرکت کردند، و بار دیگر با سرکوب مقام‌های ایرانی مواجه شدند.»

وی در ادامه اظهار داشت: «گزارش‌های موثق و عمیقاً نگران‌کننده‌ای از بازداشت و خشونت علیه معترضان وجود دارد.»

این مقام وزارت خارجه بریتانیا که مسئولیت‌های ویژه‌ای در امور خاورمیانه دارد در بیانیه خود افزود: «از مقام‌های ایرانی می‌خواهم همه کسانی را که دیروز و ظرف دو سال گذشته تنها به خاطر استفاده از حقوقی که باید جزو آزادی‌های قانونی باشد بازداشت شده‌اند، بی‌درنگ آزاد کنند.»

الیستر برت هم‌چنین خواستار «انجام فوری تحقیقات شفاف» در مورد مرگ هدی صابر و هاله سحابی، از فعالان سیاسی تازه‌درگذشته ایرانی شد.

هدی صابر، فعال ملی-مذهبی و از سردبیران نشریه توقیف شده ایران فردا، جمعه گذشته پس از نزدیک به ۱۰ روز اعتصاب غذای تر در اعتراض به رویدادهای منجر به درگذشت هاله سحابی در مراسم تشییع عزت‌الله سحابی، به بیمارستان مدرس تهران منتقل شده اما به دلیل تعلل مسئولان زندان در انتقال وی به بیمارستان، در بامداد روز شنبه درگذشت.

هاله سحابی، دختر عزت‌الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی، روز یازدهم خرداد در مراسم تشییع جنازه پدرش که تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی در جریان بود، بر اثر حمله این نیروها سکته کرد و جان باخت و جنازه وی «تحت فشار نیروهای امنیتی» شبانه به خاک سپرده شد.

الیستر برت در بیانیه خود در مورد درگذشت هدی صابر افزود: «شجاعت ایرانیانی مانند هدی صابر... که هم‌چنان در برابر تلاش‌هایی که برای خاموش کردن صدای آنها صورت می‌گیرد استوار ایستاده‌اند مرا متأثر می‌سازد.»

آقای برت در ادامه گفت: «همان‌طور که وزیر خارجه [ویلیام هیگ] روز گذشته گفت، سرکوب خشنی که رژیم ایران در خود ایران علیه آزادی‌ها انجام می‌دهد، دروغ بودن حمایت تصنعی این رژیم از کسانی که در دیگر نقاط منطقه خواهان دست یافتن به حق و حقوق خود هستند را عیان می‌کند.»

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG