لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۰

چین در مورد واردات سنگ آهن از ایران هشدار داد


دولت چین روز چهارشنبه در مورد ریسک واردات سنگ آهن از ایران به شرکت‌های چینی هشدار داد و گفت که سنگ آهن وارد شده از ایران «از کیفیتی نازل» برخوردار است و طرف‌های ایرانی به تعهدات تجاری خود «عمل نمی‌کنند.»

سنگ آهن از اقلام اصلی صادراتی ایران پس از نفت است و چینی‌ها با تولید نزدیک به ۴۵ میلیون تن فولاد در هر ماه، سنگ آهن ایران را خریداری کرده و پس از تبدیل به فولاد و ایجاد ارزش افزوده به ایران می‌فروشند.

به گزارش رویترز، وزارت بازرگانی چین گفته‌است که «شرکت‌های ایرانی به خاطر استفاده از سنگ آهن با کیفیت زیر استاندارد»، خودداری از تحویل مواد، یا تحویل مواد به میزان کمتر از آنچه قرار بوده، به‌شدت به منابع شرکت‌های چینی ضرر زده‌اند.»

در بیانیه وزارت بازرگانی چین در مورد واردات این کالا از ایران آمده‌است: «شکایت‌های زیادی از شرکت‌های محلی در مورد تقلب در سنگ آهن وارداتی دریافت کرده‌ایم.»

این بیانیه می‌افزاید که برخی از بازرگانان چینی که برای تجارت به ایران رفته‌اند حتی «به‌طور فیزیکی تهدید شده به و آنها حمله شده‌است» و بنابر این شرکت‌های چینی واردکننده سنگ آهن باید در انتخاب شریک از ایران محتاط باشند.

اعلام تمایل چین به کاهش خرید سنگ آهن از ایران پس از آن صورت می‌گیرد که دو کشور در مورد قیمت نفت وارداتی ماه ژانویه نیز دچار اختلاف نظر شده و این امر باعث شده که چین تصمیم بگیرد واردات نفت ژانویه خود از ایران را به نصف کاهش دهد.

بنا بر گزارش‌ها، در حالی که دو کشور در مورد قیمت نفت وارداتی در حال بحث هستند، ساینوپک، شرکت اصلی پالایشی چین، هم به طور مستقیم و هم از طریق کمپانی تجارت دولتی چین، «ژوهای ژنرونگ»، واردات نفت خام ماه آینده خود از ایران را بیش از پنجاه درصد کاهش داده‌است.

خبرگزاری رویترز، در گزارش خود درباره هشدار وزارت بازرگانی چین در مورد واردات سنگ آهن از ایران می‌نویسد که تاجران چینی بر این باورند که «مسئله سنگ آهن به مسئله نزاع نفتی ایران و چین مرتبط است.»

چین بزرگ‌ترین خریدار سنگ آهن در جهان است و ایران پس از استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی و هند پنجمین تأمین‌کننده بزرگ این کالا برای چین در یازده ماه اخیر بوده‌است.

واردات سنگ آهن چین از ایران در ماه‌های ژانویه-نوامبر ۱۵٫۷ میلیون تن گزارش شده که نسبت به میزان مشابه در سال پیش از آن ۲۲ درصد افزایش داشته‌است.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG