لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۳

فشار آمریکا به شرکت های چینی برای رعایت تحریم های ایران


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های چینی، تحریم‌ها علیه ایران را رعایت نمی‌کنند و ایالات متحده برای توقف این «نقض تحریم‌ها»، اقدام‌های زیادی انجام می‌دهد.

هم‌زمان با میزبانی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای چینی خود هو جین‌تائو، خانم کلینتون که در یک مصاحبه تلویزیونی سخن می‌گفت اظهار داشت: «به باور ما برخی نهادها در داخل چین هستند که آن‌طوری که باید این مسئله تحریم را رعایت نمی‌کنند و ما این موضوع را با رهبران چین در میان گذاشته‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما برای رفع این مورد، فشار زیادی اعمال می‌کنیم و ممکن است تحریم‌های یک‌جانبه تازه‌ای نیز پیشنهاد کنیم.»

شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های غربی تحریم‌های مختلفی را تاکنون علیه ایران اعمال کرده‌اند تا مقام‌های جمهوری اسلامی را از ادامه فعالیت های حساس هسته‌ای خود منصرف کنند.

در همین حال، هیلاری کلینتون، روز بیستم دی‌ماه در جریان سفر تازه خود به خلیج فارس گفت که تحریم‌هایی که علیه ایران و برای توقف برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وضع شده، جواب داده و روند این برنامه را کند کرده است.

دیدار رهبران آمریکا و چین که روز چهارشنبه در کاخ سفید انجام می‌شود مهم‌ترین دیدار رهبران دو کشور در ۳۰ سال اخیر به‌شمار می‌رود.
ما برای رفع این مورد، فشار زیادی اعمال می‌کنیم و ممکن است تحریم‌های یک‌جانبه تازه‌ای نیز پیشنهاد کنیم.

وزیر خارجه آمریکا

از سوی دیگر دو سناتور بانفوذ آمریکایی روز ۱۴ ژانویه در نامه‌ای به باراک اوباما به وی گفته‌اند که در صورت ادامه نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران توسط شرکت‌های چینی، کنگره ایالات متحده ناچار خواهد شد اقداماتی در این رابطه انجام دهد.

جوزف لیبرمن و مارک کِرک، در این نامه که خبر آن روز سه‌شنبه در خبرنامه‌های مربوط به کنگره آمریکا منتشر شد نوشته‌اند: «وقت آن رسیده که شرکت‌های چینی الگویی را که ده‌ها نهاد مختلف در اروپا، منطقه خلیج (فارس)، هند و هم‌چنین همسایگان چین در خاوردور، از جمله ژاپن و جمهوری کره از آن پیروی کرده و تجارت خود را با ایران قطع کرده‌اند را دنبال کنند.»

این دو سناتور آمریکایی می‌افزایند که فروش فرآورده‌های پالایشی چین به ایران «مایه نگرانی است» و از باراک اوباما خواسته‌اند تا به هو جین‌تائو هشدار دهد که اگر شرکت‌های چینی روابط خود با ایران را سریعاً متوقف نکنند، ایالات متحده ناچار به اعمال تحریم علیه ایران شرکت‌ها خواهد شد.

به گفته نویسندگان این نامه، «شرکت ملی نفت چین» و «شرکت نفت و مواد شیمیایی چین» و شماری دیگر از شرکت‌های چینی در کنار سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران، «فعالیت‌هایی را نیز در ایران ادامه می‌دهند که ناقض قانون تحریم ایران است.»

این هشدار در حالی است که اوایل آبان‌ماه، به دنبال گسترش روابط شرکت‌های نفتی چین با شرکت‌های آمریکایی و ورود آنها به بخش انرژی ایالات متحده، دولت چین به شرکت‌های نفتی این کشور دستور داد از میزان همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران بکاهند.

اما چین که یکی از شرکای تجاری عمده ایران به شمار می‌آید و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز هست، پیشتر اعلام کرده بود، از تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران به شرطی حمایت می‌کند که این تحریم‌ها شامل بخش انرژی ایران نشود.
XS
SM
MD
LG