لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۲

نظر شش رئیس سابق سازمان امنیت اسرائیل درمورد آینده کشورشان


شش رئیس پیشین سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) برای اولین بار به طور مشترک صحبت کرده و اظهارات کم‌سابقه‌ای را در سطح مقامات اسرائیلی بیان کرده‌اند.

این افراد که هر یک در دوره‌ای بلندپایه‌ترین مقام امنیت داخلی اسرائیل بوده‌اند و وظیفه آنها حفظ امنیت این کشور در برابر حملات و اقدامات تروریستی و جاسوسی بوده اکنون می‌گویند در مورد آینده اسرائیل به عنوان یک کشور دمکراتیک و یهودی نگران‌اند.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان» یک فیلمساز اسرائیلی به نام «درور موره» توانسته در فیلم مستند خود با عنوان «قلعه‌بانان»، شش رئیس سابق شین بت را دور هم جمع کرده و سخنان آنها را ضبط کند.

بخش اعظم این سخنان مربوط به دوران اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل است که از زبان کسانی نقل می‌شود که در حساس‌ترین لحظات برای امنیت این کشور نقش کلیدی داشته‌اند.

کارگردان فیلم به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌گوید که این افراد بهتر از هر کس دیگری بحران اسرائیل و فلسطین را می‌شناسند در شرایطی که روند صلح خاورمیانه عملاً در حالت بن‌بست قرار گرفته هر شش رئیس پیشین سازمان امنیت داخلی اسرائیل به درجات گوناگون استدلال می‌کنند که تداوم اشغال سرزمین‌های فلسطینیان برای کشور اسرائیل زیان‌بار است.

«آوراهام شالوم» که در میان این شش نفر از همه سالخورده‌تر است می‌گوید که اسرائیل از دوران جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ و اشغال کرانه باختری رود اردن و نوار غزه عملا از همزیستی با فلسطینیان فاصله گرفته و از آن زمان مشکل تروریسم حادتر شده است.
وی در بخشی از این فیلم مستند می‌گوید: «ما مسئله و معضل فلسطینیان را فراموش کردیم»

آنها می‌گویند که یکی از موانع اصلی برای یک راهکار واقعی، یهودیان تندرو در داخل اسرائیل هستند. افرادی چون آن اسرائیلی یهودی که اسحاق رابین نخست وزیر اسبق این کشور را ترور کرد و یا کسانی که در سال ۱۹۸۰ قصد داشتند یکی از زیارتگاه‌های مسلمانان را در شهر بیت‌المقدس منفجر کنند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌افزاید که مضمون اصلی این فیلم مستند این است که اسرائیل از نظر تاکتیکی عالی است ولی یک راهبرد یا راهکار طولانی‌مدت ندارد. این بدان معنا است که دستگاه‌های امنیتی اسرائیل توانایی خنثی کردن تروریست‌ها را دارند اما اگر همه این عملیات‌ها در راستای یک توافق صلح پیش نروند عملا بی‌معنا خواهند بود.

«درور موره» سازنده این فیلم می‌گوید از سخنان «آوراهام شالوم» که زاده اتریش و از جمله کسانی است که از دست حکومت نازی آلمان گریخته است به شدت حیرت کرده است. این رئیس سابق شین بت در بخشی از فیلم اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل را با اشغال خاک کشورهای اروپایی توسط آلمان نازی مقایسه می‌کند.

«آوراهام شالوم» که در دوران کودکی به عنوان یک یهودی در مناطق تحت کنترل آلمان نازی مصیبت کشیده است در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: «من با تجربه شخصی خودم دقیقا می‌دانم که زندگی تحت یک حکومت نژادپرست چگونه است.»

«درور موره» کارگردان این فیلم در بخش دیگری از مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌گوید که این بخش از سخنان «آوراهام شالوم» را به طور کامل در فیلم حفظ کرده است چون فقط یهودیان می‌توانند یک چنین حرف‌هایی بزنند و برای گفتن یک چنین حرف‌هایی توجیه داشته باشند.

وی می‌گوید که این بهترین فیلمی است که وی توانسته در دفاع از اسرائیل بسازد. وی می‌افزاید: «وقتی که می‌بینید کشتی به سمت تصادف با کوه یخ پیش می‌رود چه کار دیگری می‌توانید بکنید؟»

یک سخنگوی دفتر نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که وی این فیلم را ندیده و برنامه‌ای هم برای دیدن آن ندارد.

«روره موره» می‌گوید اینکه آقای نخست‌وزیر قصد ندارد اظهارات مهم این شش مقام امنیتی پیشین را بشنود به خوبی شخصیت وی را نشان می‌دهد.

منتقدان می‌گویند که کارگردان با تهیه این فیلم خواسته جناح چپ سیاست اسرائیل را تقویت کند. اما «دوره موره» می‌گوید که هر شش نفری که در این فیلم صحبت می‌کنند همه از شخصیت‌های واقع‌بین و عمل‌گرا هستند و همه آنها می‌گویند که اشغال سرزمین‌های فلسطینی باید پایان یابد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG