لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۸

از خاکسپاری پیکر احسان نراقی در قطعه «نام‌آوران» جلوگیری شد


احسان نراقی، نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی.
رسانه های ایران گزارش داده اند که مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران از خاکسپاری پیکر احسان نراقی، نویسنده و جامعه شناس ایرانی در قطعه «نام‌آوران» گورستان بهشت زهرای تهران جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانواده احسان نراقی از علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای خاکسپاری وی در قطعه نام‌آوران، موافقت لازم را دریافت کرده بودند و احمد مسجد جامعی و معصومه ابتکار دو عضو شورای شهر تهران نیز موافق خاکسپاری احسان نراقی در قطعه نام‌آوران بودند.

با وجود این، به دلیل مخالفت مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، مراسم خاکسپاری در این قطعه انجام نشد و پیکر احسان نراقی در قطعه ۲۳۳ (عادی)، ردیف ۸۰ شماره ۵۰۱ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

در گزارش خبرگزاری مهر اشاره‌ای به علت مخالفت رییس شورای شهر تهران نشده‌است.

احسان نراقی، زاده سال ۱۳۰۵، به مدت ۱۶ سال مشاور ویژه مدیرکل سازمان یونسکو بود و دوبار نشان «لژیون دونور» را از روسای جمهوری فرانسه، شارل دوگل و فرانسوا میتران دریافت کرد.

وی که به گفته خودش، نخستین فرد ایرانی بود که در خارج از ایران جامعه‌شناسی خواند، از افرادی بود که «موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی» را در دانشگاه تهران بنیان‌گذاری کرد و به مدت ۱۲ سال به عنوان مدیر در این مؤسسه فعالیت داشت.

آقای نراقی از منسوبان فرح پهلوی بود و با وی رابطه خانوادگی دور داشت ولی به گفته خودش، منتقد فساد در دربار شاهنشاهی بود.

احسان نراقی پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷، چند بار بازداشت و زندانی شد و سرانجام با احراز بی‌گناهی‌اش در دادگاه انقلاب اسلامی، از زندان آزاد شد.

احسان نراقی ساعت سه بامداد یکشنبه، ۱۲ آذرماه در منزل شخصی‌اش و پس از یک دوره طولانی بیماری در ۸۶ سالگی درگذشت.

مراسم تشییع پیکر احسان نراقی بامداد روز چهارشنبه، ۱۵ آذرماه، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و نزدیکان وی، از مقابل بیمارستان جم به سمت بهشت زهرا برگزار شد.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG