لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۵۸

اتحادیه اروپا امروز طرح تشدید تحریم های ایران را بررسی می‌کند


وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم دارند روز دوشنبه-۲۴ مهر- گردهم آمده اعمال تحریم های جدید بر ضد ایران را بررسی کنند. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس ایران نیز همزمان از برنامه تصویب طرح «تحریم پیش‌دستانه گاز اروپا» در مجلس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا که از سختگیرانه‌ترین تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران خواهد بود محدودیت‌های شدیدی را علیه واردات گاز طبیعی از ایران و هم‌چنین بخش‌های بانکداری، صنایع، و کشتیرانی ایران به اجرا خواهد گذاشت.

بنا بر این گزارش، با تصویب تحریم های جدید، صدور فلزات و نرم‌افزاری که می‌تواند در صنایع ایران استفاده شود، از جمله گرافیت‌ برای صنعت فولادسازی، از اروپا به ایران ممنوع خواهد شد.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش می‌دهد که تحریم‌های جدید هم‌چنین ممنوعیت ساخت کشتی‌های نفت‌کش برای ایران، و حمل‌ونقل یا ذخیره نفت ایران را در بر خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در آستانه جلسه لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت که امیدوار است «به زودی زود» در مذاکرات هسته‌ای با ایران پیشرفت حاصل شود.

خانم اشتون که نمایندگی گروه ۱+۵ را در مذاکرات هسته‌ای با ایران برعهده دارد افزود که «مطمئن هستم جا برای مذاکرات باز است.»

در آستانه جلسه دوشنبه، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با اشاره به مسئله هسته‌ای با ایران به خبرنگاران گفت که: «فشار را افزایش خواهیم داد و تا زمانی که در مذاکرات موفقیتی حاصل نشود طی ماه‌های آینده همین روند را پی خواهیم گرفت.»

یک روز پیش از گرد هم آمدن وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، خطاب به همتایان اروپایی‌اش گفت که «ما باید با تشدید تحریم‌ها، فشار بر (ایران) را افزایش دهیم» چرا که «این کشور در مذاکرات ماه‌های گذشته اقدامی برای رفع نگرانی‌های بین‌المللی انجام نداده‌است.»

توافق اولیه اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم‌های ایران روز ۱۲ اکتبر در بروکسل انجام شده‌بود و مقام‌های این اتحادیه در آن جلسه بر اعمال تحریم علیه تعداد بیشتری از موسسات ایرانی توافق کردند.

برنامه تحریم پیش‌دستانه گاز از سوی ایران

در همین حال ناصر سوادنی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، روز دوشنبه در واکنش به تحریم های جدید اتحادیه اروپا به خبرگزاری مهر گفت که «ایران پس از نفت، شیرهای گاز را هم بر روی اتحادیه اروپا می‌بندد.»

وی از وجود «دو سناریوی روی میز ایران برای مقابله با تحریم گاز» خبر داد و گفت که مجلس برنامه‌ای برای تصویب طرح تحریم پیش‌دستانه گاز اروپا در دست دارد.

وی افزود که «طرح تحریم گاز ایران توسط اروپا نشان می‌دهد که پروژه تحریم نفت خام به طور کامل شکست خورده‌است.»

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تحریم نفت ایران از سوی کشورهای غربی اقتصاد ایران را با دشواری‌های مضاعفی روبه‌رو کرده و ارزش پول ملی ایران را نیز تحت تأثیر خود قرار داده‌است.

بر اساس آخرين گزارش آژانس بين المللی انرژی، صادرات نفت خام ايران به ۸۲۰ هزار بشکه در روز رسيده است که نزديک به يک ميليون و ۴۰۰ هزار بشکه نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.

قدرت‌های غربی می‌کوشند تا با افزایش فشارها بر ایران، حکومت جمهوری اسلامی را به شفاف‌سازی بیشتر در برنامه هسته‌ای مناقشه‌برانگیز خود و توقف غنی‌سازی اورانیوم وادار کنند، اما جمهوری اسلامی برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز دانسته و نگرانی‌ها در خصوص این برنامه را بی‌اساس می داند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG