لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۰۹

رییس دانشگاه علامه طباطبایی برکنار شد


صدرالدین شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی که از مقام خود کنار گذاشته شد.
سرپرست وزارت علوم با صدور حکمی صدرالدین شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی را از سمت خود برکنار و حسین سلیمی را به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه منصوب کرد. این اقدام با انتقاد برخی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شده و حتی آن را «اسلام‌زدایی» از دانشگاه‌ها توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۱۱ شهریور خبر داد حسین سلیمی که با حکم جعفر توفیقی به سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی شده است، از دوازدهم شهریورماه کار خود را آغاز خواهد کرد.

سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، «حاکم کردن جو آرامش و دوستی بیشتر میان اعضای هیات علمی و دانشجویان» را یکی از برنامه‌های خود برای اداره دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد.

حجت‌الاسلام صدرالدین شریعتی، حدود هشت سال ریاست دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت و در اواخر فعالیت وی، مسائل حاشیه‌ای زیادی از جمله موضوع جذب هیات علمی خارج از روند قانونی، بازنشستگی خارج از عرف استادان و همچنین بورسیه‌های خارج از روال عادی درباره این دانشگاه بوجود آمد.

صدرالدین شریعتی در دوره ریاست خود همزمان چندین استاد اقتصاد این دانشگاه را بازنشسته یا اخراج کرد که از جمله آنها می‌توان محمد ستاری‌فر، رییس پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت محمد خاتمی را نام برد، چهره‌ای که آقای شریعتی او را به دست داشتن در ناآرامی‌های عاشورای سال ۱۳۸۸ متهم می‌کند.

حسین سلیمی، سرپرست جدید دانشگاه روز دوشنبه درباره نحوه ورود به این مسائل گفت: «با توجه به اینکه اطلاعات دقیق و مطالعه‌شده‌ای درباره مسائل مربوط به بورسیه‌ها، جذب اعضای هیات علمی و بازنشستگی اساتید در این دانشگاه ندارم، ابتدا باید در این باره مطالعه کنم و بعد نسبت به آن تصمیم بگیرم.»

یک روز پیش از آن، صدرالدین شریعتی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که «علت مخالفت اصلاح‌طلبان و تجدیدنظرطلبان با شما چیست؟»، گفت: «این مسئله علل مختلفی دارد. اولین دلیل این است که بنده یک روحانی هستم و آنها از کار کردن با یک روحانی چندان راضی نیستند.»

وی افزود: «دومین دلیل مخالفت با بنده همان‌طور که خودشان گفته‌اند، جداسازی کلاس‌های درس دخترها و پسرها بوده است. آنها از این مسئله به‌شدت عصبی هستند و حتی در شعارهای انتخاباتی خود نیز این موارد را مطرح کردند.»

وی در ادامه معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را «اصحاب فتنه» نامیده و گفت که «ما جلوی این فتنه را در دانشگاه گرفتیم و امتحانات دانشگاه را پیش بردیم؛ فکر می‌کنم آقایان قصد دارند انتقام آن را از بنده بگیرند.»

در همین حال، محمود نبویان نماینده تهران و رییس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در واکنش به خبر عزل رییس دانشگاه علامه طباطبایی از سوی سرپرست وزارت علوم به خبرگزاری فارس گفت: «بسیار جای تعجب است که چند سرپرست بسیار افراطی از طرف آقای روحانی برای برخی وزارتخانه‌ها معرفی شده‌اند که این مسئله در وزارت علوم بیشتر جلب توجه می‌کند.»

وی افزود: «متاسفانه فرد افراطی که سرپرست وزارت علوم شده در فتنه نقش تحریک‌کننده داشت و اندیشه‌های وی هم با اندیشه اسلامی شدن دانشگاه‌ها سازگاری ندارد.»

رییس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها با اظهار این‌که «نمی‌دانم چرا توفیقی با نیروهای بسیجی و مذهبی دشمنی دارد؟» افزود که «به نظر می‌رسد عزل آقای شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌ها باشد.»

از سوی دیگر به گزارش تسنیم علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس نیز به تغییر رییس این دانشگاه انتقاد کرده و گفته‌است: «عزل و نصب‌های اخیر عجولانه است و باید با صبر و تحمل بیشتری انجام شود، هر عزل و نصبی باید منطق خودش را داشته باشد.»
XS
SM
MD
LG