لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۶

تصویب حقوق بشر برابر برای همه گرایش‌های جنسیتی در سازمان ملل


جشن تصویب قانون مجاز شمردن ازدواج همجنسگرایان در مکزیک.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با صدور قطعنامه‌ای برای نخستین بار از حقوق برابر برای تمامی انسان‌ها، بدون توجه به گرایش جنسیتی آنها، حمایت کرد.

در این قطعنامه جدید، از رعایت حقوق انسانی برای همجنسگرایان مرد و زن، و افرادی که به رابطه دوجنسی و تغییر جنسیت گرایش دارند حمایت شده و نسبت به بدرفتاری با دگرباشان و تبعیض نسبت به آنها در کشورهای مختلف ابراز نگرانی شده ‌است.

پیش‌نویس این قطعنامه از سوی آفریقای جنوبی به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد و پس از مذاکرات پرتنش میان کشورهای عضو این شورا، این قطعنامه با ۲۳ رأی موافق و ۱۹ رأی مخالف به تصویب رسید.

این قطعنامه خواستار برگزاری جلسات مباحثه در بهار آینده شده تا طی آن «گفت‌وگویی سازنده، روزآمد و شفاف در موضوع قوانین و رفتارهای تبعیض‌آمیز و استفاده از خشونت علیه همجنسگرایان مرد و زن و افراد تغییر جنسیت داده» انجام شود.

بر پایه گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل، روابط همجنسگرایانه در ۷۶ کشور جهان غیرقانونی است و آزار و تبعیض علیه همجنسگرایان در شمار بسیار بیشتری از کشورها رواج دارد.

ایالات متحده تصویب این قطعنامه در سازمان ملل را یک «گام تاریخی» نامیده و از آن استقبال کرد، ولی شماری از کشورهای آفریقایی و مسلمان از این قطعنامه به تندی انتقاد کرده‌اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، از تصویب این قطعنامه استقبال کرد و گفت: «این لحظه‌ای تاریخی برای توجه به پایمالی حقوق بشر همجنسگرایان مرد و زن، دوجنسی‌ها و تغییر جنسیت‌دادگان در سراسر جهان است، کسانی که تنها به خاطر آن چه هستند و کسی که دوست می‌دارند در معرض این نقض حقوق و خشونت‌ها قرار دارند.»

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، برزیل و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی از جمله رأی‌دهندگان موافق این قطعنامه هستند و کشورهای روسیه، عربستان سعودی، نیجریه و پاکستان به این قطعنامه رأی مخالف دادند.

چین، بورکینافاسو و زامبیا به این قطعنامه رأی ممتنع دادند و لیبی که عضویت آن در این شورا پیش از این به حالت تعویق درآمده اجازه رأی دادن نداشت.

ضمیر اکرم، نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل، که به نمایندگی از سازمان کنفرانس اسلامی که ایران نیز عضو آن است، سخن می‌گفت در واکنش به تصویب این قطعنامه اظهار داشت: «ما نسبت به تلاش‌هایی که انجام می‌شود تا مفاهیمی را که به هیچ وجه اساس قانونی ندارند به سازمان ملل وارد کنند، جداً نگرانیم.»

فعالان حقوق بشر می‌گویند تصویب این قطعنامه نقطه عطفی در یک مبارزه طولانی برای به رسمیت شناختن حقوق بشر دگرباشان است و چارچوبی قانونی را برای پیشبرد این مبارزه فراهم می‌کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG