لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۱

از ۶۰۰ «کمپ کتک‌درمانی» تا افزایش ۳۶ درصدی قیمت کاغذ


کاریکاتوری از کارتونیست روس، میخائیل زلاتکوفسکی
اعداد و ارقام بعضی اوقات حامل واقعیاتی هستند که به تنهایی شگفتی می‌آفرینند. رادیو فردا نگاهی به ارقام و اعدادی دارد که این هفته در ایران بر سر زبان‌ها بوده‌اند:

۱۰۰ کتاب در مورد رویدادهای پس از انتخابات مجوز انتشار گرفتند

خبرگزاری ایرنا روز شنبه نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه افراد علاقه‌مند به نگارش وقایع انتخابات سال گذشته مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند گفت: تا کنون به یکصد جلد کتاب با موضوع رویدادهای انتخابات دهم و «فتنه سال ۸۸» مجوز انتشار داده شده‌است.

محمد حسینی افزود که «برای روشن شدن ذهن مخاطبان و نسل آینده و برای توصیف و تشریح واقعیات و رویدادهای فتنه ۸۸ نیاز به نگارش کتاب‌های فراوانی است.»

به گفته او «خوشبختانه نویسندگان متعهد» در این زمینه «دست به قلم‌فرسایی زده‌اند و در این راستا به نگارش کتاب‌های متعددی مبادرت ورزیدند.»

خمس یارانه‌ها را به مقلدین می‌بخشیم

به گزارش روز یک‌شنبه خبرگزاری ایسنا، آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به یک استفتاء گفت که «یارانه‌ها یک نوع هدیه‌است و هدیه هم از نظر ما اگر سال بر آن بگذرد خمس دارد، ولی به خاطر مصالح و ملاحظاتی می‌گوییم امسال خمس یارانه‌ها را به مقلدین می‌بخشیم».

وی در مورد سال‌های بعد گفت: «حالا ادامه پیدا کرد، آن وقت حکمش را سوال خواهند کرد و ما جواب خواهیم داد.»

در هفته‌های گذشته و هم‌زمان با اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، چند تن از مراجع شیعه گفتند که یارانه‌های مستقیم در زمانی که قابل برداشت گردد می‌تواند شامل خمس شود.

در قالب این طرح در یک مورد هشتاد و یک هزار تومان یارانه نقدی مستقیم به حساب هر نفر برای دو ماه واریز شد و آیتالله عبدالکریم موسوی اردبیلی در مورد این مبلغ گفت که اگر این پول بتواند بخشی از هزینه‌های گذران زندگی را تأمین کند و «در مئونه سال مصرف نشود باید خمس آن پرداخت شود.»

۶۰۰ تا ۷۰۰ کمپ «کتک‌درمانی» در ایران

به گزارش واحد مرکزی خبر، مصطفی محمدنجار، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر روز یک‌شنبه از آغاز کنترل و نظارت بر مراکز «کتک‌درمانی» معتادان خبر داد و گفت که با مراکز غیر استاندارد برخورد خواهد شد.

پیش از این محمدصادق فتح‌اللهی، مدیر کل تشکل‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر به خبرگزاری فارس گفته‌بود که هم‌اینک «حدود هزار کمپ ترک اعتیاد مجاز و ۶۰۰ تا ۷۰۰ کمپ غیر مجاز در کشور وجود دارد و سختگیری نسبت به ایجاد کمپ‌های ترک اعتیاد استاندارد موجب افزایش کمپ‌های غیرمجاز با روش‌های غیرعلمی مانند سگ‌درمانی، کتک‌درمانی و زنجیردرمانی شده‌است.»

وی افزوده‌بود: با این کار عملاً خودمان کمک می‌کنیم به اینکه مراکز غیرقانونی و زیرزمینی شکل بگیرد و مردم دور از چشم نظارتی با هر شیوه‌ای به ترک اعتیاد روی بیاورند.

حسین ساجدی‌نیا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران نیز پیش از این اعلام کرد که در حدود ۳ هزار معتاد بی‌خانمان در تهران وجود دارد و در کمپ‌های شناسایی شده، معتادان پرخطر هم حضور دارند.

ساجدی‌نیا ادامه داد: بیشترین ظرفیت کمپ‌های ترک اعتیاد مربوط به کمپ شفق است که حداکثر ۸۰۰ نفر ظرفیت دارد و برخی کمپ‌ها نیز گنجایش ۳۰ تا ۴۰ نفر را دارند.

۳۰ هزار «گفتمان دینی» با تأکید بر زن و خانواده در ایران

«گفتمان دینی» یکی از طرح‌های سازمان تبلیغات اسلامی در چارچوب قانون برنامه چهارم توسعه در ایران است که دولت ایران با اجرای جلسات آن می‌کوشد دیدگاه‌های خود از دین و سیاست را به مخاطبان اغلب جوان خود منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا مزروعی، دبیر «گفتمان‌های دینی» سازمان تبلیغات اسلامی روز شنبه گفت که «تا پایان سال جاری ۳۰ هزار گفتمان دینی» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی «ایجاد مدل فرهنگی برای جوانان» و «ایجاد ارتباط با نسل جوان» را از اهداف این طرح نامید و به عنوان محورهای اصلی این طرح از «حجاب و عفاف، آموزش مهارت‌های زندگی، آشنایی با نحله‌های انحرافی و فرقه‌های نوظهور، جنگ نرم، همت مضاعف و کار مضاعف، آسیب‌های اجتماعی، زن و خانواده» یاد کرد.

وی بر بحث «زن و خانواده» تأکید کرد که به گفته او «جنگ نرم» این بحث را «هدف قرار داده‌است.»

۳۰۰ هزار دانش‌آموز به مناطق جنگی اعزام می‌شوند

به گزارش ایرنا، علی فضلی، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت که افزون بر این تعداد، ۳۰۰ هزار دانش‌آموز دیگر نیز در شش ماهه اول سال آینده به مناطق جنگی اعزام می‌شوند.

به گفته او این دانش‌آموزان دبیرستانی قرار است در مرزهای جنوبی، مرحله عملی درس آمادگی دفاعی را انجام دهند، از مناطق جنگی پیشین و مجسمه‌های یادبود کشته‌شدگان جنگی، که توسط بسیج برپا شده دیدن کنند و در اردویی دوروزه به «روایت»های کمیته اقشار مختلف بسیج گوش دهند.

به گزارش این خبرگزاری در طرحی دیگر ۱۵ هزار نفر نیز تحت عنوان «ایثارگر» تا پایان سال جاری از سراسر ایران به مناطق عملیاتی اعزام می‌شوند.

تحصیل ۸۵ درصد دانشجویان تنها در ۲۵ رشته

به نوشته خبرگزاری ایسنا از قول رضا عامری، مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، ۸۵ درصد دانشجویان ایران در ۲۵ رشته تحصیل می‌کنند. وی در این پیوند گفت: سه رشته حسابداری، مهندسی کامپیوتر و مدیریت هر کدام با ۹ درصد دارای بیشترین جمعیت دانشجویی هستند.

وی افزود: بعد از سه رشته مذکور، رشته مهندسی برق با ۷ درصد، رشته حقوق با ۵ درصد و رشته مهندسی عمران با ۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

۶۰ درصد زنان ایرانی بالای ۵۰ سال پوکی استخوان دارند

به گزارش خبرگزاری ایسنا: ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: در ایران «پوکی استخوان مرگ خاموش است و بیش از ۶۰ درصد زنان ایرانی بالای ۵۰ سال به آن مبتلا می‌شوند.»

به گفته او: زنان باید روزانه یک لیوان شیر مصرف کنند ولی برخی از آنان نه تنها شیر بلکه سایر مواد لبنی را نیز استفاده نمی‌کنند و به جای لبنیات، نوشابه‌ها و غذاهای فوری را در برنامه غذایی خود قرار می‌دهند که اثرات سوء زیادی برای بدن دارد.

۳۶ درصد افزایش قیمت کاغذ در یک روز

خبرگزاری مهر، روز یک‌شنبه: نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از افزایش بهای انواع کاغذ و مقوا هشدار داد و برای نمونه به افزایش قیمت هر کیلو کاغذ گلاسه از ۱۲۵۰ تومان دیروز به ۱۷۰۰ تومان امروز اشاره کرد که نشان از افزایشی ۳۶ درصدی در یک روز دارد.

میریونس جعفری با اشاره به افزایش سفارش‌های چاپخانه‌ها به ویژه برای چاپ تقویم، سررسید و کارت پستال با نزدیک شدن به شب عید، افزود: متاسفانه همه کاغذها اعم از ایرانی و خارجی حداقل ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و کار چاپخانه‌ها را به شدت با بحران روبرو کرده‌اند.

۸۵ درصد افزایش قیمت آجر در استان یزد

ایلنا: مدیرکل امور اقتصادی استانداری یزد قیمت هر دانه سفال چهار و پنج سانتی را به ترتیب ۳۴۰ و ۴۱۰ ریال بیان کرد و از افزایش ۶۰ تا ۸۵ درصدی قیمت آجر سفال در استان خبر داد.

غلامرضا منتظری افزون بر این از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی کرایه حمل و نقل خبر داد و اضافه کرد که در این کرایه حمل و نقل، سه درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه خواهد شد.


۳۰ هزار میلیارد ریال کمبود برای تکمیل پروژه‌های ورزشی

ایرنا: مدیرعامل شرکت ساخت، تجهیز و توسعه اماکن ورزشی کشور گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی در کشور به ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

مهدی ترکاشوند، روز شنبه در این باره افزود: هم‌اینک بیش از ۳۴۰ پروژه ورزشی نیمه‌تمام در کشور وجود دارد و قرار است فهرستی از پروژه‌های اولویت‌دار ورزشی تهیه و برای تامین اعتبار به ریاست جمهوری اعلام شود.

۶ میلیارد تومان برای ساماندهی مسجد بالاسر

خبر آنلاین و ایرنا: دولت به منظور ساماندهی و استحکام‌سازی مسجد بالاسر فاطمه، با اختصاص مبلغ ۶ میلیارد تومان اعتبار، برای توسعه این مسجد موافقت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران مبلغ شصت میلیارد ریال از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور به بهسازی این مسجد اختصاص داد. این مبلغ قرار است در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG