لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۲

میانگین نرخ تورم سال ۹۱ در ایران ۳۱٫۵ درصد اعلام شد


مرکز آمار ایران روز یکشنبه از ثبت تورم میانگین شهری ۳۱٫۵ درصدی برای سال ۹۱ در ایران خبر داد. نرخ «تورم نقطه به نقطه» سال ۹۱ نسبت به سال پیش از آن نیز ۴۰٫۶ درصد اعلام شده‌است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سبد تورمی مورد محاسبه مرکز آمار، نرخ تورم کالاها بالغ بر ۴۱ درصد و نرخ تورم مربوط به خدمات ۱۸٫۹ درصد اعلام شده که میانگین این دو رقم «با ضرایبی که مرکز آمار آن را اعلام نکرده است»، تورم شهری ۳۱٫۵ درصدی سال ۹۱ را رقم زده است.

این گزارش می‌افزاید شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در اسفند پارسال نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن، ۵۷٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییرات گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها، و دخانیات» در دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز ۴۷ درصد اعلام شده‌است.

بنا بر این گزارش، در بین گروه‌های کالایی موثر در نرخ تورم بالاترین افزایش قیمت‌ها مربوط به دخانیات بوده است که ۷۸٫۷ درصد رشد قیمت داشته است و بعد از آن سبزی و حبوبات با ۶۸٫۴ درصد رشد در رتبه بعدی افزایش قیمت‌ها قرار دارد.

کمترین تغییر قیمت نیز مربوط به هزینه‌های آموزشی بوده است که در سال ۹۱ به میزان ۹٫۷ درصد رشد پیدا کرده است، و بعد از آن خدمات ارتباطی با ۱۰ درصد افزایش رتبه دوم را در کمترین میزان افزایش قیمت‌ها داشته است.

به نوشته مهر، مرکز آمار ایران در گزارش تازه خود تنها تغییرات شاخص بهای زیرگروه‌های کالایی را اعلام کرده و از اعلام ارقام شاخص بها که بر مبنای سال پایه ۸۱ محاسبه شده خودداری کرده‌است.

مرکز آمار ایران در عین حال افزایش شاخص کل تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل، معروف به نرخ «تورم نقطه به نقطه»، را ۴۰٫۶ درصد اعلام کرد.

محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی ایران، روز هفتم اسفند با اشاره به اینکه نرخ تورم پایان دی‌ماه سال ۹۱ معادل ۲۸٫۷ درصد بوده است، گفت: «بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم در پایان بهمن ماه به ۲۹٫۸ درصد و در پایان سال ۹۱ به ۳۰٫۶ درصد تا ۳۱٫۵ درصد افزایش یابد.»

وی علل تورم بالای ۳۰ درصدی را رشد پایه پولی، کم بودن نرخ بهره بانکی، تحریم و نقدینگی، همچنین سایر متغیرهای اقتصادی مانند «نوسانات بازار ارز» عنوان کرد.

ارزش برابری ریال در مقابل دلار طی یک سال گذشته تا ۴۵ درصد کاهش یافته است، موضوعی که مقامات ایران آن را «نوسان» می‌نامند.

محمود بهمنی در سخنان اخیر خود اضافه کرده است که «فضای اقتصاد ایران در دو سال اخیر بیش از همیشه دستخوش نااطمینانی، ریسک‌های غیرقابل پوشش و در نتیجه انتظارات تورمی بوده است.»

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی گفته است که ایران بالاترین نرخ تورم را در منطقه و رتبه ششم را در جهان دارد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG