لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۳۹

آغاز روز دوم مذاکرات؛ طرح ایران شامل بازرسی سرزده نیز می‌شود


عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران.
عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران.
عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات دوروزه ژنو، روز چهارشنبه، ۲۴ مهر، گفت که طرح پیشنهادی ارائه‌شده توسط ایران شامل اعطای اجازه برای بازرسی جامع‌تر از تأسیسات هسته‌ای ایران نیز می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مبنی بر این‌ که «موضوع مذاکره بر سر سطح غنی‌سازی و اجرای پروتکل الحاقی در پیشنهاد ایران که امروز به ۱+۵ ارائه شد وجود دارد و از نظر ایران قابل بحث است؟» گفت: هیچ‌ یک از این مباحث در گام اول پیشنهاد ایران نیست، اما بخشی از گام پایانی پیشنهاد ایران است.»

پذیرش پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای از سوی ایران، امکان بازرسی‌های سرزده و جامع‌تر از تأسیسات هسته‌ای را برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم می‌کند.

مذاکرات ژنو که دومین دور مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی است روز چهارشنبه وارد روز دوم خود شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس عراقچی درباره روز نخست مذاکرات گفت: «مذاکرات بسیار جدی و واقعی بود و با روحیه حل مشکلات انجام می‌شد و هر دو طرف از این موضوع راضی بودند.»

عراقچی اظهار داشت: «برای همه خط قرمزهایی که داریم راه حل جدید پیدا کرده‌ایم. برای هر نگرانی یک راه حل وجود دارد. به طور مثال اگر خروج مواد برای ما یک خط قرمز است، راه حل رفع نگرانی‌های مربوط آن را هم مشخص کرده‌ایم.»

وی افزود: «در این باره که مذاکرات پیشرفت داشته است یا نه فردا می‌توانیم قضاوت کنیم. امروز بحث‌ها مربوط به ایران بود. فردا بحث‌های مربوط به آنها مطرح می‌شود.»

به گزارش ایسنا، قرار است روز چهارشنبه درباره گام‌های متقابل ۱+۵ یعنی نحوه لغو تحریم‌ها بحث و گفت‌وگو شود.

به گفته عباس عراقچی، «دیدار بعدی ایران و ۱+۵ احتمالا تا یک ماه دیگر خواهد بود و احتمالا دیدار بعدی نیز در ژنو خواهد بود.»

مذاکره دوجانبه با بریتانیا

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در پایان روز اول نشست ایران و ۱+۵ در ژنو در جمع خبرنگاران گفت: «صبح فردا با هیئت انگلیسی دیدار خواهیم داشت و در این نشست در خصوص روابط دوجانبه با انگلیس مذاکره خواهیم کرد.»

وی افزود: «این ملاقات به درخواست انگلیس بوده و البته از قبل نیز قرار بر این بود که ادامه مذاکرات نیویورک در ژنو باشد و در خصوص روابط دوجانبه مذاکره شود.»

آقای عراقچی در ادامه گفت: «درخواست ملاقات با هیئت آمریکایی نیز از سوی طرف مقابل بود.»

معاون وزیر خارجه ایران درباره ملاقات با هیئت آمریکایی اظهار داشت: «با همه هیئت‌ها از جمله آمریکا مطرح کردیم، اگر از ما انتظار اقدام اعتمادساز دارند باید خود هم اقدام اعتمادساز کنند. وقتی غنی‌سازی ما را شناسایی می‌کنند، برای ما ایجاد اعتماد می‌کنند وگرنه این حق برای ما در ان‌پی‌تی وجود دارد.»

عراقچی گفت: «غیر از مقوله هسته‌ای وارد هیچ بحث دیگری با اعضای ۱+۵ نشده‌ایم. البته اگر آنها مایل باشند در موضوعات دیگر نیز مداکره می‌کنیم.»

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره هیئت آمریکایی گفت: «بخشی از هیئت در ملاقات با ایران بودند. ما با آمریکایی‌ها اصلا بحث روابط دوجانبه نداریم. فقط در رابطه با موضوع هسته‌ای صحبت می‌کنیم. روابط دو کشور اصلا در دستور کار نیست. وزرای خارجه نیز چنین دستور کاری ندارند.»

عراقچی گفت: «کارشناسان تحریم هیئت آمریکایی امروز صحبتی نکردند و امیدواریم فردا در این باره صحبت کنند.»

ماه گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا، ملاقاتی دوجانبه با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در نیویورک داشت که از جمله تحولات کم‌سابقه در روابط تیره و تار ۳۴ ساله دو کشور به شمار می‌آید.

این دیدار و همچنین تماس تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی، رؤسای جمهوری آمریکا و ایران، امیدهایی را در دو کشور برای حل و فصل سریع پرونده هسته‌ای ایران به‌ وجود آورده است.

موضوع بهبود روابط ایران با آمریکا در هفته‌های اخیر از موضوعات مطرح در میان مقامات ایرانی بوده و در این میان مسئله لغو یا ادامه طرح شعار «مرگ بر آمریکا» از موضوعات جنجالی داخلی شده است.
XS
SM
MD
LG