لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۷

واکنش به ابراز تردید تازه آمانو نسبت به فعالیت اتمی «صلح‌آمیز» ایران


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران.
پس از سخنان تازه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد عدم اطمینان این آژانس از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش گفت که این اظهارات «متناسب با واقعیت نیست».

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، روز دوشنبه گفت که اطلاعات این نهاد نشان می‌دهد ایران تحقیقات مربوط به ساخت سلاح هسته‌ای را برخلاف آن چه پیش از این تصور می‌شد ۱۰ سال پیش متوقف نکرده‌ است.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پست»، آقای آمانو این مطلب را روز دوشنبه ۱۹ فروردین، طی سخنرانی در یک کنفرانس سالانه هسته‌ای در واشینگتن اعلام کرد.

جاسوسان کشورهای غربی تاکنون بر این باور بوده‌اند که آزمایش‌های مربوط به چاشنی‌های انفجاری بمب اتم که به گفته آنان در پایگاه پارچین در نزدیکی تهران انجام شده، در سال ۲۰۰۳ به دستور رهبر جمهوری اسلامی متوقف شده‌ است.

یوکیا آمانو اما روز دوشنبه گفت که «اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد ایران این فعالیت‌ها را پس از ۲۰۰۳ هم ادامه داده‌ است».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گزارشی منتشر کرده‌ است که در آن «شواهدی» مربوط به ادامه تحقیقات چاشنی بمب اتم در پارچین تا سال ۲۰۰۹ به چشم می‌خورد.

آقای آمانو در ادامه سخنرانی خود افزود که مدرک موثقی مبنی بر این که این فعالیت‌ها تا امروز هم ادامه پیدا کرده باشد در دست نیست، اما عدم شفافیت ایران در این مورد باعث ایجاد شک و تردید می‌شود.

وی اظهار داشت: «فعالیت‌های ایران ممکن است تا امروز هم ادامه پیدا کرده باشد ... من از ایران خواسته‌ام در این مورد توضیح بدهد.»

به گزارش خبرگزاری مهر، روز سه‌شنبه رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این اظهارات گفت: «به نظر می‌آید اظهارات آمانو متناسب با واقعیات فعالیت‌های صلح‌آمیز کشور ما نیست.»

وی که در یک نشست خبری سخن می‌گفت افزود: «بحث کار فنی در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط کشور ما موضوعی است که مورد تاکید مقامات کشورمان است و با هماهنگی مقامات آژانس صورت می‌گیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: «هیچ گزارش مستندی که نشان از تخطی کشور ما از فعالیت‌های صلح‌آمیز باشد ارائه نشده و این که اظهار شده در آینده ممکن است به سمت غیر صلح‌آمیز حرکت کند به لحاظ چارچوب منطقی هیچ جایگاهی ندارد و تنها در چارچوب جنگ نرم قابل تعریف است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای نگرانی‌های موجود از احتمال نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکنون بارها خواستار شفاف‌سازی بیشتر ایران در زمینه پایگاه نظامی پارچین شده‌است؛ ایران این نگرانی‌ها را بی‌اساس می‌داند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG