لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۱

شورای نگهبان به مصوبه «نظارت بر نمایندگان مجلس» هفت ایراد گرفت


عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی.
سخنگوی شورای نگهبان می گوید که این شورا به مصوبه مجلس برای نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفت ایراد گرفته است. وی «ایرادات شرعی و قانون اساسی و برخی ابهامات» را از دلایل رد این مصوبه اعلام کرده است.

«طرح نظارت بر رفتار نمایندگان» از خردادماه سال گذشته به درخواست آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مجلس مطرح شده‌است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، در تشریح جزییات ایرادهای این مصوبه گفت که احضار نماینده «متخلف» توسط مقامات قضایی «از طریق هیات»، از آنجا که باعث الزام قاضی به تبعیت از نظریه هیات نظارت می‌شود، مغایر اصول قانون اساسی است.

به گفته آقای کدخدایی، ایراد دیگری که شورای نگهبان به مفاد این طرح وارد کرده این است که موظف بودن مراجع انتظامی، قضایی و امنیتی به ارسال گزارش‌ها در مورد «فعالیت‌های خارج از شوون شغل نمایندگی» به هیات نظارت «چون شامل گزارش‌هایی می‌شود که از جهت امنیتی یا قضایی موجب اخلال در امر رسیدگی می‌شود، خلاف موازین شرع شناخته شد.»

دیگر ایرادهای ذکر شده توسط سخنگوی شورای نگهبان به برخی مغایرت‌های مفاد این طرح با برخی اصول قانون اساسی اشاره دارد.

بر پایه آیین‌نامه‌ مجلس شورای اسلامی، پس از رسیدگی و تغییر احتمالی در مفاد این طرح، هیات رییسه مجلس باید بار دیگر آن را برای تأیید به شورای نگهبان ارسال کند. در صورت اصرار مجلس بر حفظ شکل کنونی این مصوبه، طرح برای اعلام نظر به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده خواهد شد.

مجلس ایران روز پنجم مهرماه با تصویب ماده چهارم طرح «نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان»، «اعمال خلاف امنیت ملی کشور» را از جمله «تخلفات» نمایندگان اعلام و برای این تخلفات مجازاتی از تذکر شفاهی تا اخراج از مجلس شورای اسلامی را تعیین کرد.

کلیات طرح یاد شده پیش از این در ماه اردیبهشت و در حالی که کمتر از ۲۰ روز به زمان دیدار نمایندگان مجلس با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، باقیمانده بود با ۱۵۴ رای موافق تصویب شده‌بود.

مهدی کروبی، رییس مجلس ششم، پیش از این در مورد پیامدهای تصویب این طرح هشدار داده‌بود و گفته بود که با تصویب آن، نمایندگان مجلس به «نوکران قدرت» تبدیل خواهند شد.

آقای کروبی گفته بود که این طرح سه ایراد اصلی دارد و باعث «تحقیر نماینده»، «تهدید نماینده در لوای نظارت» و «اخلال در وظیفه نمایندگی» خواهد شد.

به گفته این رییس پیشین مجلس، «چنین طرحی، تمامی سوابق مشروطه در یک صد سال اخیر در ایران را بی‌اثر کرده و اجازه حرکت نمایندگان مجلس برای وظیفه نمایندگی آنها را از بین می‌برد.»

علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران نیز اردیبهشت‌ماه گذشته اظهار داشت که طرح نظارت، «سند بردگی نمایندگان و شبیه آیین‌نامه انضباطی مدارس است.»

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG