لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۱

وزیر ارشاد از لغو برگزاری نمایشگاه مطبوعات سال ۹۲ خبر داد


یکی از نمایشگاه‌های مطبوعات سال گذشته در تهران.
پس از اعلام تعویق سه‌ماهه در برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در ایران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از احتمال لغو کامل برگزاری نمایشگاه مطبوعات سال ۹۲ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی جنتی روز دوشنبه ۲۳ دی درباره علت این تصمیم گفت: «دولت نوپاست و در طول چند ماه گذشته با بررسی ساختار وزارتخانه‌ها تلاش کرده‌است افرادی همگام با دیدگاه‌های دولت انتخاب کند.»

وی که در حاشیه دهمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «طبیعتاً در این شرایط برگزاری برخی نمایشگاه‌ها با تاخیر روبه‌رو می‌شود اما این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند.»

این خبر در حالی مخابره می‌شود که آگهی فراخوان برای شرکت در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات هنوز در وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و تاریخ برگزاری آن ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند ۹۲ ذکر شده‌است.

در این فراخوان، هدف از برگزاری این نمایشگاه «آشنایی متقابل رسانه‌های داخلی و خارجی شرکت‌کننده در آن، برقراری ارتباط بلندمدت میان رسانه‌ها از طریق تفاهم‌نامه‌های همکاری دوجانبه، و هم‌اندیشی رسانه‌های مدعو در خصوص مهم‌ترین مسائل مبتلابه منطقه و جهان» ذکر شده است.

نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، آبان‌ماه هر سال در تهران برگزار می‌شود اما محمدرضا احمدی، مدیرعامل موسسه مجری این نمایشگاه، مهرماه گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از تاخیر سه‌ماهه در برگزاری بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات خبر داده‌بود.

وی با اعلام این‌که «رسانه‌ها استقبال قابل توجهی برای ثبت نام و حضور در این نمایشگاه کرده‌اند» افزوده‌بود که «بسیاری از غرفه‌ها تا این لحظه رزرو شده است.»

نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، سال گذشته با حضور ۵۰ نشریه داخلی در مصلی تهران برگزار شد و به گفته مسئولان، ۸۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار هم در آن حضور داشتند.

آن سال محمد نوری‌زاد، نویسنده و فیلم‌ساز منتقد حکومت ایران، نیز در این نمایشگاه حضور یافت اما توسط گروهی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و ناچار به ترک نمایشگاه شد.

حمله‌کنندگان به وی، شعارهایی چون «آمریکایی برو بیرون، مرگ بر ضد ولایت فقیه، مرگ بر منافق، و نوری‌زاد، بی‌بی‌سی، پیوندتان مبارک» علیه آقای نوری‌زاد سر دادند.

سال ۸۹ و در آستانه برگزاری هفدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی، با «پرمدعا، دروغگو، و متقلب» نامیدن رسانه‌های غربی از ممنوعیت حضور رسانه‌های کشورهای غربی در این نمایشگاه خبر داد.

وزیر فرهنگ: یارانه مطبوعات تاکنون بر اساس روابط شخصی پرداخت شده‌است

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد، روز دوشنبه درباره پرداخت یارانه مطبوعات نیز سخن گفته و اظهار داشت که «پرداخت این یارانه در گذشته بی حساب و کتاب بود و افراد بر اساس روابط شخصی با مسئولان وزارت ارشاد و یا حمایت و عدم حمایت از دولت، یارانه کم یا زیادی دریافت می‌کردند.»

وی ادامه داد: «در دوره جدید، با همکاری مدیران مسئول مطبوعات، ضوابط جدیدی برای پرداخت این یارانه تدوین شد.»

وزیر ارشاد افزود که این ضوابط بر اساس ویژگی‌های هر رسانه از جمله شمارگان، مناطق تحت پوشش و انتشار بر اساس ماه و فصل و سال و میزان انتشار تنظیم شده‌است.
XS
SM
MD
LG