لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۱۲

«مدارک مورد استناد سخنرانی جان کری را ارتش اسرائیل به آمریکا داد»


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا. (در وسط).
تحلیلگران و کارشناسان نظامی و سیاسی در رسانه‌های اسرائیل و شماری از مقامات پیشین این کشور سخنان آدینه شب جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را به منزله ارائه «کیفرخواست اخلاقی» علیه حکومت بشار اسد دانسته و ارزیابی می‌کنند با وجود تاکید دوباره باراک اوباما مبنی بر اینکه هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است، عملیات نظامی آمریکایی حتمی است.

تحلیلگران در سه شبکه اصلی تلویزیون اسرائیل جمعه شب زمانی که اظهارات جان کری بیان می‌شد، گفتند نطق قاطع او بیانگر این امر است که حمله به سوریه امری گریزناپذیر است- حتی اگر آمریکا ناچار شود آن را به تنهایی یا با همکاری کشورهای محدودی مانند ترکیه و فرانسه انجام دهد.

اما روزنامه هاآرتص شنبه نهم شهریور نوشته است خوب بود که اوباما وزیر خارجه خود را برای اقناع بیشتر جامعه جهانی راهی سفر می‌کرد تا کشورهای مهم ناتو مانند آلمان، ایتالیا و حتی کانادا به اقدام آمریکایی روی سرد نشان ندهند و پارلمان بریتانیا سیلی تحقیرآمیزی به صورت دیوید کامرون مهم‌ترین هم‌پیمان اوباما نزند.

خامی شالو نویسنده قدیمی هاآرتص نوشته است که جان کری با کاربرد عبارتی که وینستون چرچیل در مورد هیتلر به کار برد، به انگلیسی‌ها طعنه زد و تاکید کرد که نمی‌توان جهان را با حاکمان خودسری مانند اسد که حتی ملت خود را اینگونه قتل عام می‌کند، رها کرد.

وای.نت، وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت شنبه نهم شهریور نوشته است لحن قاطع جان کری که تاکید کرد که خود او نیز از جنگ خسته است، «کاملاً قانع‌کننده» بود و نشان داد که آمریکا بخاطر «تعهد عمیق به انسانیت، حتی حاضر است به تنهایی وارد این کارزار شود».

وای.نت نوشته است حال که ناظران سازمان ملل سوریه را ترک کرده‌اند، «زمین بازی آماده پذیرش ضربه‌های آمریکایی است ... و ششمین ناو آمریکا نیز به منطقه رسیده است».

رون بن ییشای خبرنگار نظامی پیشکسوت اسرائیلی که در سال‌های اخیر برای وای.نت مطلب می‌نویسد، شنبه نهم شهریور احتمال داده است که حمله نظامی در ساعات شنبه شب به بامداد یکشنبه یا تا ۲۴ ساعت پس از آن انجام شود به‌ویژه که جان کری تاکید کرد که ناظران سازمان ملل هرگز قرار نبوده تعیین کنند چه طرفی عامل حمله شیمیایی بامداد چهارشنبه بیست و یکم اوت ۲۰۱۳ در اطراف دمشق و کشتن ۱۴۲۵ نفر و قتل عام صدها کودک به فجیع‌ترین شیوه بوده است.

آقای بن ییشای در گزارشی با عنوان «از کوه حرمون به واشینگتن، سندهای جان کری» نوشته است «سخت نیست تصور کرد مدارک کاربرد سلاح شیمیایی از سوی حکومت اسد را چه کسی به آمریکا داده است: ارتش اسرائیل از پایگاه حرمون، منطقه‌ای را که موشک‌های حاوی کلاهک شیمیایی از آن شلیک شده، به روشنی دیده است».

پروفسور ایتان گیلبواع استاد دانشگاه و کارشناس امور آمریکا به رادیوی اسرائیل می‌گوید «آمریکا به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است و دلیل اصلی آن این است که اگر اقدام نشود، تمامی تلاش‌هایی که از پس از جنگ جهانی اول برای ممنوعیت کاربرد جنگ‌افزار شیمیایی و غیرمتعارف به عمل آمده بود، برباد می‌رود و وجهه آمریکا به عنوان قدرت اول دنیا ضربه‌ای جبران‌ناپذیر خواهد خورد».

پروفسور گیلبواع مخالفت روسیه با حمله آمریکایی را کم اهمیت می‌داند و معتقد است که روسیه با وجود این موضع‌گیری، در خود کارزار جنگ، عملی به سود سوریه انجام نمی‌دهد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، ژنرال عاموس یادلین رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل بر این باور است که ولادیمیر پوتین می‌تواند راه حمله آمریکایی را سد کند بدین شیوه که اسد را متقاعد کند با خارج کردن سلاح شیمیایی از سوریه موافقت کرده و بدین ترتیب یک دستآورد بزرگ مشترک نصیب روسیه و آمریکا شده و حمله آمریکا به سوریه لغو گردد.

«تایمز اسرائیل» نوشته است که درست است که اسد دست‌کم صدهزار نفر را کشته اما این بار با کاربست جنگ‌افزار شیمیایی اشتباه مهلکی مرتکب شده است.

در این میان، ژنرال یوآو گالانت معاون پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل جمعه شب به شبکه اول تلویزیون اسرائیل گفت حمله‌ای به سوریه که منجر شود نیروهای «جبهه النصره» و عوامل افراطی دیگر بر سلاح‌های شیمیایی سوریه مسلط شوند یا بخشی از آن را بدست آورند، می‌تواند خطرات بسیار زیادی برای جامعه جهانی داشته باشد و بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، همین گازهای شیمیایی در مترویی در اروپا، فاجعه بوجود آورد.

بنوشته وای.نت، پس از سخنان جان کری نیز ارزیابی اسرائیل همچنان این است که احتمال اینکه سوریه در صورت آغاز حمله آمریکایی، اسرائیل را مورد حمله قرار دهد، ضعیف است.

رادیوی اسرائیل نیز در برنامه سیاسی شنبه خود گفت رژیم سوریه با افزایش تهدیدها علیه اسرائیل و آمریکا، چیزی جز تنگنای خود را نشان نمی‌دهد.

رادیو اسرائیل به اظهارات سرهنگ سلیم ادریس فرمانده نظامی «نیروهای ارتش آزاد سوریه» در استانبول اشاره دارد که جمعه شب به شبکه العربیه گفت «رژیم ترسوی سوریه از امکانات گسترده برای حمله به آمریکا و اسرائیل برخوردار نیست و توان ناداشته خود را به دروغ در بوق و کرنا می‌دمد».

اسرائیل شمار معدودی از نیروهای ذخیره خود را به خدمت زیر پرچم فرا خوانده است ولی نیروهای ارتش در شمال کشور به حال آماده‌باش درآمده‌اند.

چند سامانه معدود دفاع ضد موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل از جنوب به نقاط مرکزی و شمالی کشور انتقال یافته و سامانه‌های پاتریوت نیز آماده شده است.

اما اسرائیل بویژه به نیروی پرتوان هوایی خود تکیه دارد.

بنیامین نتانیاهو ظهر جمعه زمانی که جام شرابی را به مناسبت آغاز سال نو عبری در دست داشت و ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع و ژنرال بنی گانتس رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در طرفین او ایستاده بودند، گفت «ما به ارتش اطمینان صد در صدی داریم که هر ماموریتی را انجام می‌دهد و برای همین است که با خیالی آسوده به استقبال سال نو عبری می‌رویم، پس به سلامتی و سال نو مبارک».

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل نیز جمعه تکرار کرده و گفت «با هر حمله احتمالی از سوی سوریه، با بیشترین قدرت پاسخ می‌دهیم».

بنی گانتس رئیس ستاد ارتش اسرائیل شامگاه جمعه از نیروهای نظامی در شمال بازدید کرد و گفت «امیدواریم که این آرامش ادامه یابد».

اما وزیر امور پشت جبهه اسرائیل از همه نهادهای کشور خواسته است که «برای هر سناریویی آماده باشند» و توزیع ماسک‌های ضد گاز در میان مردم از یکشنبه از سرگرفته می‌شود.

چند نظرسنجی اسرائیلی نشان می‌دهد که اکثریت بزرگی از افکار عمومی این کشور قویاً خواهان خودداری از هرنوع دخالت مستقیم ارتش اسرائیل در نبرد احتمالی با سوریه هستند اما به طرز چشمگیری از حمله بین‌المللی به سوریه حمایت کرده و می‌گویند که آمریکا و اروپا باید این کار را انجام دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG