لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۹

وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار استعفای استراوس کان شد


تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده
وزیر خزانه‌داری ایالات متحده خواستار آن شد که دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین‌المللی پول، که به اتهام «اقدام به تجاوز به عنف» در آمریکا در بازداشت به‌سر می‌برد از سمت خود کناره‌گیری کند.

تیموتی گایتنر، وزیر آمریکایی، در جریان کنفرانسی در نیویورک در ارتباط با آقای استراوس کان گفت: «او به نظر نمی‌رسد در موقعیتی باشد که صندوق بین‌المللی پول را مدیریت کند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین خواستار آن شد که تا روشن شدن وضعیت دومینیک استراوس کان، سرپرستی دیگر برای صندوق بین‌المللی پول تعیین شود.

دومینیک استراوس کان که گمانه‌زنی‌های بسیاری مبنی بر قصد وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده فرانسه وجود دارد، متهم است که روز شنبه در هتلی در میدان تایمز نیویورک، خدمتکار زن ۳۲ ساله‌ای را مورد تعرض جنسی قرار داده ‌است.

وکیل آقای استراوس کان می‌گوید که وی این اتهام را بالکل رد کرده ‌است.

گزارش‌ها حاکی است که آقای استراوس کان هم‌اینک در سلولی انفرادی در زندان معروف «رایکرز آیلند» نیویورک به‌سر می‌برد و تحت نظارت ۲۴ ساعته جلوگیری از خودکشی احتمالی قرار گرفته ‌است.

گزارش‌ها هم‌چنین حاکی است که سیاستمداران فرانسوی از نحوه برخورد مقام‌های آمریکایی با دومینیک استراوس کان، که پیشتر پست وزارت دارایی فرانسه را نیز عهده‌دار بود، ابراز انزجار کرده‌اند.
تیموتی گایتنر در حال سخن گفتن با دومینیک استراوس کان، ۲۳ آوریل ۲۰۱۰

روز دوشنبه، دادگستری آمریکا از پذیرش آزادی موقت با قید وثیقه برای دومینیک استراوس کان سر باز زد و اعلام کرد که در چنین حالتی، «احتمال فرار وی به فرانسه» وجود دارد.

این در حالی است که وکلای دومینیک استراوس کان با ارائه وثیقه یک میلیون دلاری خواهان آزادی وی تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستان‌های دادگاه جنایی می‌گویند در صورت محکومیت دومینیک استراوس کان، ۶۲ ساله، در دادگاه، احتمال دارد وی حداکثر به ۲۵ سال زندان محکوم شود.

«قربانی توطئه؟»

از سوی دیگر نتایج یک نظرسنجی در فرانسه نشان می‌دهد که بیشتر مردم فرانسه معتقدند آقای استراوس کان «قربانی یک توطئه» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این نظرسنجی، در پاسخ به این سؤال که آیا دومینیک استراوس کان «قربانی یک توطئه» است، ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان، به این پرسش جواب آری و ۳۲ درصد جواب نه دادند و ۱۱ درصد نیز گفتند که نظری در این باره ندارند.

همچنین نظرسنجی در میان هواداران حزب سوسیالیست فرانسه که انتظار می‌رفت آقای استراوس کان ریاست آن را در انتخابات سال آینده ریاست ‌جمهوری این کشور برعهده بگیرد، نشان داد که ۷۰ درصد از هواداران این حزب، اتهام‌های زده شده به استراوس کان را «توطئه» می‌دانند و ۲۳ درصد نیز این مسئله را توطئه نمی‌دانند.
XS
SM
MD
LG