لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۰۸
بنا بر گزارش‌ها، صد نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی دوفوریتی را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند که بر اساس آن در صورت تشدید تحریم‌ها علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ملزم خواهد شد غنی‌سازی اورانیوم را به میزان حداقل ۶۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این نمایندگان تأکید کرده‌اند که ایران برای سوخت زیردریایی‌های اتمی، و مسئله «کاهش آلودگی هوا» به غنی‌سازی ۶۰ درصد «نیاز دارد».

بر پایه این طرح که روز چهارشنبه، چهارم دی، به مجلس ارائه شده دولت همچنین ملزم خواهد شد در صورت تشدید تحریم‌ها، «بلافاصله» اقدام به «توسعه زیرساخت‌های تاسیسات هسته‌ای» ایران بکند.

مهدی موسوی‌نژاد، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس، در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جزئیات این طرح گفت: «این طرح بر این اساس تنظیم شده که اگر طرف‌های مقابل مذاکره‌کننده تحریم‌ها را تشدید کرده، تحریمی جدید وضع کرده و یا رفتار سیاسی خلاف حقوق هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی را نشان دهد دولت موظف شود بلافاصله زیرساخت‌های سایت هسته‌ای فردو را تکمیل و آب سنگین اراک را راه‌اندازی کند.»

مهدی موسوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با تأیید تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس گفت که «این طرح در راستای مقابله به مثل با کنگره آمریکا تهیه و تدوین شده است».

این تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از آن اتخاذ می‌شود که گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی روز سوم آذر با ابراز تردید نسبت به پیروی ایران از مفاد توافق‌نامه هسته‌ای ژنو از کنگره آمریکا خواستند تا مقررات تحریمی مضاعفی را آماده کند تا در صورت به هم خوردن توافق ژنو به اجرا گذاشته شود.

اما در حالی که نمایندگان مختلف در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایسنا، فارس، و تسنیم امضا و تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس را تأیید کرده‌اند، روز چهارشنبه احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در این باره به خبرگزاری ایرنا گفت: «این مسئله صرفا در حد حرف بوده و در کمیسیون امنیت ملی بحثی در این زمینه مطرح نشده‌ است.»

صفر نعیمی، عضو دیگر این کمیسیون، نیز در گفت‌وگو با ایرنا از وجود چنین طرحی ابراز بی‌اطلاعی کرد.

«سوخت زیردریایی اتمی، کمک به محیط زیست»

روز چهارشنبه مهدی موسوی‌نژاد، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس، در ادامه توضیحاتش در گفت‌وگو با ایسنا گفت که «تکمیل و راه‌اندازی این زیرساخت‌ها نیز در جهت تامین سوخت پیشرانه‌های شناور دریایی و زیردریایی است که به اورانیوم حداقل ۶۰ درصد غنی‌سازی شده نیاز دارد، ما از دولت خواسته‌ایم در این راستا اقدامات لازم را انجام داده و هر سه ماه یک بار گزارش پیشرفت را به مجلس ارائه کند.»

زیرساخت‌های یادشده همان تأسیساتی هستند که باعث نگرانی غرب نسبت به احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران شده و تأکید غرب برای کاستن از درجه غنی‌سازی اورانیوم در ایران نیز در راستای پیشگیری از استفاده از این مواد در ساخت بمب اتم است؛ امری که ایران آن را تکذیب کرده و نگرانی در این خصوص را نیز بی‌پایه می‌داند.

به گزارش ایسنا، امیرحسین قاضی‌زاده، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس، به عنوان یکی دیگر از امضاکنندگان این طرح این‌ گونه اظهار نظر کرد که «انرژی هسته‌ای ارزان‌ترین و بهترین نوع سوخت است که آلودگی‌ای را به وجود نمی‌آورد» و افزود که «برای حفاظت از محیط زیست باید بتوان از انرژی هسته‌ای استفاده بهینه را به‌ کار برد».

در همین حال فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه توافق‌نامه ژنو را هدف انتقاد قرار داده و گفت که «کاهش غنی‌سازی اورانیوم ما را از رسیدن به توسعه در زمان مقرر و با تکیه به دانش و فناوری بومی باز می‌دارد».

توافق‌نامه ژنو که ماه گذشته منعقد شد، ایران را برای شش ماه متعهد می‌سازد که فعالیت‌های اتمی خود را محدود کند و از جمله غنی‌سازی اورانیوم را در سطوح پایین‌تر از ۲۰ درصد ادامه دهد.

با وجود این توافق، گروه‌هایی در کنگره آمریکا همواره بر افزودن بر تحریم‌های ایران تأکید دارند، فشاری که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در برابر آن مقاومت می‌کند؛ دولت اوباما معتقد است که باید به مذاکرات ژنو فرصت بیشتری داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG